2013 Yılı Altın Düşüşlerinin Nedenleri

2013 Yılı Altın Düşüşlerinin Nedenleri2013 yılının başlarında altın yılı olacak denirken, Şubat ayının gelmesiyle ardı arkası kesilmeyen düşüşler sonucunda yatırımcıların altına olan güvenleri azaldı. FED’in teşvik politikalarını sonlandıracağı ile ilgili haberler sonucunda da altın 12 yıllık boğa piyasası hakimiyetinden ayı piyasası hakimiyetine Nisan ayında girdi.

Şubat ayında altın düşüşlerine ilk neden olarak ABD gösterilebilir. FED’in teşvik alımları ile ilgili olarak alımların azaltılacağı yönündeki açıklamaları altında düşüşlere neden oldu. Devamında para piyasalarının ünlü yatırımcısı George Soros tarafından yapılan altın yorumları da yatırımcılar dahil olmak üzere, banka ve aracı kurumların altın beklentilerini aşağı yönlü revize etmesine neden oldu. Ünlü milyarder Soros’un altın ile satış yönünde işlem yapacağını açıklaması ile altın düşüşleri hız kazandı.

Ünlü banka ve kurumların 2013 yılı altın tahminlerini aşağı yönlü revize etmesi sonucunda ise yatırımcılar altın işlemleri yapmaktan kaçındılar. Yatırımcıların talebi azaltmalarının yanı sıra Çin’in de altın talebini azaltacağı yönündeki haberler altın düşüşlerini tetikledi. Aynı zamanda Euro Bölgesi’nde yaşanan karmaşalar ve İtalya’nın seçimlerinde yaşanan sıkıntılar altın fiyatları kapsamında büyük etkiler yarattı.

Euro Bölgesi’nde baş gösteren ekonomik krize ek olarak Kıbrıs Rum Kesimi’nde yaşanan ekonomik kriz altın dışındaki piyasalarda da büyük etkiler yarattı. Euro büyük düşüşler gerçekleştirdi ve Euro Bölgesi’nin sonunun yaklaştığına dair haberler piyasaları dalgalandırdı. Güney Kıbrıs’ın elinde 13 ton altın rezervinin olduğunun Rus bir televizyon kanalı tarafından duyurulması sonucunda, kurtarma paketlerinin uygulanabilmesi için altın rezervinin satılması gerektiği söylendi. Altın satılacağı söylentileri ise tekrardan altın düşüşlerine neden oldu.

15 Nisan tarihinin gelmesi ile birlikte altın ardı ardına sert düşüşler gerçekleştirdi ve 1.350 dolar seviyelerine kadar geriledi. Piyasalarda altın fiyatları düşünce yatırımcılar altın işlemi yapmaktan kaçınırken, altın tüketicileri kuyumculara akın ettiler. Kısa sürede piyasalarda altın tükendiğine dair çıkan haberler sonrasında ise altın karaborsaya düştü. Darphane altın talebine karşılık verebilmek için çift vardiya çalıştı. Daha sonra kuyumcular altını yüksek fiyattan sattıkları ortaya çıktı ve darphanenin altında işçiliği arttırdığı söylentileri yayıldı. Darphane kısa sürede yanıt verdi ve 10 senedir işçilik fiyatlarının değişiklik göstermediğini söyledi.

Ünlü milyarder yatırımcıların altın üzerine yaptığı açıklamalar altının kayıp – kazanç bölgesi arasında girip gelmesine neden oldu ve hala etkisini sürdürüyor. Altının ne zaman gerçek değerini göstereceği üzerine sorular piyasaları meşgul ederken, sert düşüşler sonrasında altın ayı piyasası hakimiyetine girdi. Boğa piyasası savunucuları altında yaşanan toparlanmalar nedeniyle uzunca bir süre ayı piyasası hakimiyetini kabul etmediler. Analistler ise altında görülen toparlanmaların ayı piyasası özelliğinden kaynaklandığını söylediler. Nitekim altın 12 yıl sonra boğa piyasasından çıkarak ayı piyasası hakimiyetine girdi.

Günümüzde düşüşler hala gözleniyor. En son FED’in ABD ekonomisinin iyileşme belirtileri göstermesi nedeniyle teşvik alımlarını sonlandıracağı haberleri ile altın tekrardan sert düşüşler gösterdi. Daha sonra FED Başkanı Ben S. Bernanke tarafından yapılan açıklamada, ABD ekonomisinin sağlam bir iyileşme evresi gösterebilmesi için teşvik alımlarının devam edeceği haberi ile rahat bir nefes alan altın, ABD’den olumlu gelen ekonomik veriler sonrasında tekrardan düşüşler gösteriyor. Yatırımcılar altına artık güvenli liman olarak bakmıyorlar ve altın düşüşleri ile bağlantılı olarak diğer emtialarda da düşüşler gözleniyor. Özellikle gümüş altın düşüşlerinden en fazla etkilenen maden oldu.

Altın fiyatlarında düşüşlerin gözlenmesinin yanı sıra ülkelerin merkez bankaları egemenlikleri adına altın alımı yapmaya devam ettiler. Sert düşüşlerin gözlenerek ayı piyasasına girildiği Nisan ayında bile Rusya ve Kazakistan tarafından altın alımları yapıldığı IMF tarafından bildirildi. Türkiye, Yunanistan, Azerbaycan’ın da altın alımı yapmaya devam etmelerinden altın fiyatları destek bulsa dahi çok büyük etkiler gözlenmedi.

Altın düşüşleri aynı zamanda exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları üzerinde de olumsuz etkiler yarattı. Büyük düşüşlerin gözlendiği ETF altın varlıkları ile ünlü SPDR Gold Trust’ın altın varlıklarında tarihi düşüşler gözlendi. Altın kontratları da büyük düşüşlerden nasibini alan yatırım araçları arasında.

Altına yatırım yapacak kişilerin iyi bir piyasa takibi yapmaları, altın fiyatları üzerine etkili olan faktörleri bilmeleri ve bu faktörler dahilinde geleceğe yönelik başarılı tahminler yürütmeleri gerekir. Aynı zamanda daha Forex piyasaları altında yaşanan bu düşüşler karşısında özellikleri nedeniyle kazandıran piyasalar oldu.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!