2014’te Altın Fiyatlarını Ne Bekliyor?

2014’te Altın Fiyatlarını Ne Bekliyor?2013 yılını aşırı düşüşler ile geçiren altın, 2014’te nasıl bir yol izleyecek? Belki de en merak edilen sorulardan birisi bu. Analizler, yorumlar, ünlü yatırımcıların fiyat tahminleri çoktan yapılmaya başladı bile. Hatta George Soros, Morgan Stanley gibi isimlerin 2014 altın tahminleri 2013 yılında yapıldı, bu yıl da revize edilerek daha aşağıya bile çekildi.

Amerikan Merkez Bankası’nın ABD ekonomisinde olumlu gelişmelerin yaşandığı için her ay gerçekleştirilen 85 milyar dolarlık varlık alımını azaltacağı, daha sonra da durduracağı haberi altın fiyatlarının 2013 yılı Şubat ayında düşmesine neden oldu. Açıklanan makro ekonomik verilerin etkisiyle bu haberin güçlenmesi altının 12 yıl boyunca saltanat kurduğu boğa piyasasından düşmesine neden oldu.

2014 yılına önce düşüş daha sonra da düşen fiyatlarına gelen talep ile yükseliş ile devam eden altın hala yükselişini koruyor. Altının gram fiyatı 80 TL civarından 90 TL civarına yükseldi. Eğer yükselişler bu hızla gidecek olursa altın fiyatları 2014 yılının ilk çeyreğinde eski performansına kavuşacak gibi görünüyor.

Bilindiği gibi altın Amerikan doları üzerinden işlem görmekte ve dolarda meydana gelen dalgalanmalarla ters bir orantısı var. Önümüzdeki hafta açıklanması beklenen tarım dışı istihdam ve işsizlik oranının ABD’de olumlu yönde ilerlemesi bekleniyor. Bu iki makro ekonomik verinin olumlu gelmesi de Amerikan dolarının değer kazanmasına neden olabilir. Amerikan doları da değer kazanırsa, altın fiyatları bir süreliğine tekrar düşüş gösterebilir.

FED’in varlık alımlarını sonlandırması ile ilgili kurulun kararı, işsizlik oranlarının düştüğü zaman bunun gerçekleştirilebileceği yönünde olmuştu. Eğer işsizlik oranları önemli ölçüde düşürülür ve varlık alımlarında da azalmaya gidilirse, altın ons fiyatının bu yıl da 1,250 – 1,300 dolar seviyelerinde kalması muhtemel.

Yatırımcıların altını etkileyen tüm bu durumları göz önünde bulundurarak piyasa takiplerini etkili bir şekilde yapmaları en büyük önerimizdir.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!