Altın 1,200 Dolar Seviyelerinde

Altın 1,200 Dolar SeviyelerindeAltın fiyatları son 90 yılın en kötü çeyreğini gerçekleştiriyor ve altın ons fiyatı sert düşüşler ile 1,200 dolar seviyelerinde. FED’in teşvikleri azaltacağı endişeleri ile 2013 yılının başından bu yana devam eden düşüşler Haziran ayının ortasından bu yana sert bir şekilde devam ediyor.

ABD’de ekonomik verilerin beklenenden çok iyi gelmesi ile birlikte FED’in teşvikleri azaltacağı spekülasyonunun da gün geçtikçe güçlenmesi sonrasında altın fiyatları son 34 ayın en düşük seviyesi yakınlarında seyrediyor. Aynı zamanda en az 90 yılın en kötü çeyreğinin yaşandığı da kaydediliyor. Altın fiyatlarından etkilenen gümüş fiyatları ise 1980 yılından bu yana en büyük çeyrek dönem kaybını yaşıyor.

Spot altın, % 1,7 oranında düşüş ile ons fiyatı 1,180.50 dolar seviyesine inerek 2010 yılı Ağustos ayından bu yana gösterdiği en düşük seviyeyi gösterdi. Daha sonra Singapur saatiyle 11:53 sularında 1,203.75 dolar seviyesine yükseldi. Altın fiyatları Nisan ayından bu yana % 25 oranında değer kaybetti. Aynı zamanda 1920 yılından bu yana görülen en kötü çeyrek performansını sergiliyor. Altın varlıkları da büyük düşüşler kaydetti.

Gümüş fiyatları ise % 1,4 oranında düşüş gösterdi ve ardından % 1,9 oranında yükseldi. Meydana gelen düşüşler ile ilgili Hunt kardeşlerin piyasayı ele geçirmeye çalıştığı 1980 yılı benzetmesi yapılıyor.

Altın üzerine yapılan yorumlar ise farklılık gösteriyor. kimi yorumcular altın fiyatlarının uzun süre yükseliş göstermeyeceğini söylerken, kimi yorumcular da altına güvendiklerini ve yükselişlerin yakın zamanda geleceğini belirtiyor. Ayrıca altını uzun vadeli ayı piyasasına girdiği de yapılan yorumlar arasında.

Altın vadeli kontratlarından en aktif olarak nitelendirilen Ağustos vadeli altın kontratları ise dün New York Mercantile Exchange (NYMEX) piyasasında 1,229.80 dolar seviyesinden kapandı. Bu seviye 2010 yılı 23 Ağustos tarihinden bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi.

Altın fiyatları ikinci çeyrekte % 23 oranında değer kaybı yaşadı. 2013 yılının başından bu yana FED’in teşvik politikaları üzerine çıkan spekülasyonların etkisiyle sert düşüşler gösteren altın fiyatları nisan ayında ayı piyasası hakimiyetine girdi. Geçtiğimiz hafta düzenlenen FED Açık Komite (FOMC) toplantıları sonrasında FED’in teşviklerinin 2013 yılının sonuna kadar azaltılacağı ve 2014 yılında da sonlandırılacağı kararının alınması üzerine ise altın Nisan ayından ayı piyasasına girdiği 1,320 dolar seviyesinin altına 1,269 dolar seviyelerine kadar düştü. Nisan ayında düşük fiyatlara gelen alımların bu düşüşte çok fazla görülmeyeceği de kaydedildi.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!