Altın 900 Dolara Düşecek

Altın 900 Dolara DüşecekGeçtiğimiz hafta Cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi altın fiyatlarının tekrar düşüş göstermesine neden oldu. 1,250 dolar seviyelerine kadar yükselen altın ons fiyatı 1,215 dolar seviyelerine kadar geriledi. ABD istihdam verisi beklentilerden iyi geldi ve dolar, 2010 yılı Temmuz ayından bu yana görülen en yüksek seviyesine yükseldi. Aynı zamanda verisinin iyi gelmesi FED’in teşvikleri sonlandıracağı spekülasyonunu da güçlendirdi.

Spot altın sabah saatlerinde % 0,6 oranında kazançlarını sildi ve % 0,6 oranında düşüş ile de 1,215 dolar seviyelerine indi. Daha sonra 1,220 dolar seviyelerinde toparlandı. ABD tarım dışı istihdam verisinin açıklandığı 5 Temmuz gününde ise altın 1,208.58 dolar seviyesine kadar düşerek 28 Haziran tarihinden bu yana göstermiş olduğu en büyük düşüşü gösterdi. Altın FED etkisiyle düşüşlerini 3. haftaya taşımış oldu.

Altın 2013 yılı ikinci çeyrekte % 23 oranında değer kaybetti.

Bu değer kayıplarının en büyük nedeni ise FED’in ABD ekonomisinden iyileşme sinyalleri alması sonucunda teşvikleri azaltacağı ve 2014 yılında da teşvik alımlarını sonlandıracağı nedeni. ABD’den olumlu gelen veriler doların da güçlenmesine destek oluyor. ABD’nin 6 önemli ticaret ortağının para birimi karşısında doların değerini gösteren Dolar Endeksi 2012 yılı Temmuz ayından bu yana görülen en yüksek seviyelere ulaştı. Doların güçlenmesi ise altının düşüşünü hızlandırıyor.

Altın düşüşlerinden etkilenen dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu olan SPDR Gold Trust altın varlıkları 5 Temmuz tarihinde % 0,3 oranında düşüş ile 961.99 ton seviyesine geriledi. Fon, 2009 yılı Şubat ayından bu yana görülen en düşük seviyeleri kaydediyor.

Gümüş ise % 1,2 oranında yükseliş kaydederek 19.14 dolar seviyesine ulaştı. Daha sonra % 0,6 oranında düşüş ile 18.7907 dolar seviyelerine geriledi.

Altın fiyatlarında meydana gelen düzensizlik analistler arasında görüş farklılıklarına neden oluyor. Yapılan anketlere göre analistler altının önümüzdeki haftalarda yükselişe geçebileceğini söylüyorlar. Altında görülen aşırı düşük seviyelerin altına olan talebi önümüzdeki haftalarda daha da arttıracağını ve bu sayede de yükselişin geleceğini öngörüyorlar.

Ankete katılan analistlerden 14 tanesi altının yükseleceğini savunurken, 10 tanesi altın da satışların hakim olacağını söylüyor. 7 Haziran tarihinden bu yana da altının yükseleceğini savunan analistlerin sayısı artmış oldu.

Altının 2011 yılı Eylül ayında 1.900 dolar seviyesinin üzerine çıkması sonrasında yatırımcıları altının düşeceği yönünde uyaran Jim Rogers, şimdi de altının 900 dolar seviyelerine kadar ineceği konusunda uyarıyor.

Ünlü yatırımcı Jim Rogers ise altın fiyatlarında henüz dip seviyelerin görülmediğini belirtiyor. Yaptığı açıklamalarda, altının 12 yıl boyunca değer kazanmasına ve bu kadar uzun süre hiç değer kaybı görülmeden yükselişin yaşandığına dikkatleri çekti. Altın ons fiyatının düzeltmeye ihtiyaç duyduğunu belirtiyor ve bu nedenle de altın alımı gerçekleştirmediğini söylüyor. Aynı zamanda gümüş alımı da yapmadığını belirten Rogers, iki varlık sınıfının da yeni düşük seviyeler kaydedeceğini bekliyor.

Altında satış dalgasının daha devam edeceğini ve 1000 – 900 dolar seviyelerine kadar inileceğini öngörüyor. Bu seviyelere gelindiğinde de altının yeniden yükselişe geçeceğine inanıyor.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!