Altın Alıcılar İle Yükseldi

Altın Alıcılar İle YükseldiAltın fiyatları son 34 ayın en düşük seviyelerine kadar inmesinin ardından alıcıların desteği ile normale döndü. Aynı zamanda dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) altın varlıklarının seviyesinin korunması sayesinde yükselişler iki günlük yükseliş gerçekleşti.

28 Haziran tarihinde 1,180 dolar seviyelerine düşen altın fiyatları, 2010 yılı Ağustos ayından bu yana gösterdiği en düşük seviyeleri kaydetti. Bu yılın ikinci çeyreğinde % 23 oranında değer kaybetti ve 1920 yılından bu yana gösterdiği en kötü çeyrek performansını gösterdi. Altının 14 günlük RSI göstergesi 20 – 28 Haziran tarihlerinde 30 seviyesinin altında kaldı ve analistler 30 seviyesinin altına çok fazla inilmesi sonrasında altın fiyatlarında sıçramanın meydana gelebileceğini kaydettiler. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu olan SPDR Gold Trust altın varlıkları 25 Haziran tarihinde 2009 yılı Şubat ayından bu yana gösterdiği en düşük seviyeleri gördü ve 28 Haziran tarihinde de fazla değişim göstermeyerek seviyesini korudu.

Spot altın fiyatı % 0,9 oranında yükseliş ile 1,245.32 dolar seviyesine ulaştı. Ardından Singapur saatiyle 13:08 sularında ons fiyatı 1,242.15 dolar seviyesine geldi. Şu anda ise % 1,6 oranında yükseliş ile 1,242.79 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Teknik analistlerin öngörülerinde olduğu gibi altın fiyatları dipten yükselişe geçti. Bazı analistler ise altının uzun vadeli ayı piyasası hakimiyetine girmesi nedeniyle 1,100 ve 1,000 dolar seviyelerine kadar düşebileceğini kaydetti. Aynı zamanda düşük fiyatlarında dünyanın en büyük altın tüketicisi olan ülkelerinde yoğun alımları getireceği de söyleniyor.

Hedge fonları ise altın tahminlerini düşürüyor. Altın fiyatlarının 2010 yılından bu yana ilk defa 1,200 dolar seviyelerine düşmesi ile hedge fonu şirketleri, altın fiyatlarının ralli yapmasına dair tahminlerini 5 yılın en düşük seviyesine indirdi. Goldman Sachs Group Inc. altında daha fazla düşüşlerin olabileceğini öngörüyor ve hedge fonlarının çeyrek dönemdeki rekor düşüşünün ardından da altın fiyatlarının 2010 yılından bu yana ilk defa 1,200 doların altına gerilediğini kaydederek altın rallisi için tahminlerini 5 yılın en düşüğüne indirdi.

ABD Emtia Vadelileri İşlem Komisyonu’nun verilerine göre para yöneticileri 25 Haziran itibariyle net uzun pozisyonlarını % 20 oranında azalttı ve 31,197 vadeli ve opsiyon kontratına düşürdü. Kısa vadeli kontrat varlıkları ise % 5 artış ile 77,027 seviyesine yükseldi ve tarihinin en yüksek 2. seviyesini gördü.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!