Altın Bernanke İle Yükseliyor

Altın Bernanke İle YükseliyorYatırımcıların ve küresel anlamda tüm piyasaların dün tüm dikkatlerini vererek bekledi ABD teşvik programı ile ilgili sonuç altına yaradı. Birçok yetkili tahvil alımlarının azaltılabilmesi için öncelikli olarak istihdamın iyileşmekte olduğuna dair işaretler görmek istediklerini belirtti. Altın ise dünden beri yükselişine devam ediyor.

FED Başkanı Ben S. Bernanke’nin teşviklerin görülebilir geleceğe kadar sürdürüleceğini açıklamasının ardından altın 4 günlük yükselişine devam etti. Bu yükselişler sayesinde altın son 2 haftayı aşkın bir sürenin en yüksek seviyelerine ulaştı. Altın ile birlikte gümüş başta olmak üzere diğer emtialarda da yükselişler gözleniyor.

Spot altın % 2,4 oranında yükseliş ile 1,289.80 dolar seviyesine tırmandı. Bu seviye 25 Haziran tarihinden bu yana görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi. Daha sonra altın ons fiyatı 1,284.02 dolar seviyesine geldi. Spot altın yükselişlerine devam ediyor ve Türkiye saati ile 10:00 sularında % 3,1 oranında yükseliş ile 1,301.78 dolar seviyesini gördü. 4 günlük yükselişleri ile 22 Nisan tarihinden önce göstermiş olduğu 5 günlük yükselişten sonraki en uzun süreli yükselişini kaydetti. Gümüş ise % 3,1 oranında yükseliş ile 19.9925 dolar seviyesine gelerek 1 Temmuz tarihinden bu yana kaydettiği en yüksek seviyeyi kaydetti.

ABD’de 18 – 19 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen FED Açık Piyasa Komitesi toplantıları sonrasında 2013 yılının sonuna kadar, her ay yapılan 85 milyar dolarlık tahvil alımının azaltılacağı ve 2014 yılında da tahvil alımının sonlandırılacağı açıklaması yapılmıştı. Altın bu açıklama sonrasında Nisan ayında ayı piyasasına girmesine neden olan 1,320 dolar seviyelerinin çok altın düştü. 1,180 dolar seviyelerinin görüldüğü altın fiyatlarında uzun vadeli ayı piyasasına girildiği belirtilmişti.

Altın fiyatları FED etkisiyle 2013 yılının ikinci çeyreğinde % 23 oranında değer kaybı yaşadı. Düşen fiyatlara daha önce gelen tepki alımlarının bu sefer çok fazla olmayacağına dikkatler çekildi ve Nisan ayında gerçekleşen fiziki alımlar bu sefer gerçekleşmedi. Darphane ise 2012 yılında ürettiği altın miktarını çoktan geçmiş bulunuyor. Altın üretimi konusunda Darphane piyasaya altın sevkiyatı konusunda bu sefer de sıkıntı çekmedi. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdür Saadettin Parmaksız yaptığı bir konuşmasında cumhuriyet altını siparişlerinde bu kadar yüksek bir artışı ve fiyatlarında da bu kadar dalgalanmayı beklemediğini ifade etti.

Dün açıklanan FED Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarının tutanakları sonucunda teşvikler ile ilgili önemli bilgiler verildi. Birçok yetkili işsizlik oranlarının düşmesi ve istihdam oranının artış göstermesi sonrasında teşviklerin sonlandırılması gerektiğine dikkat çektiler. Bir analist tarafından ise; FED’in görevinin yalnızca ekonomiyi iyileştirmek değil, işsizliği de azaltmak olduğunu ama FED’in böyle bir girişimi olmadığı belirtti. Tutanakların açıklanması sonucunda ise, piyasalar, işsizlikte herhangi bir kıpırdanma olmazsa FED’in teşviklere devam edeceğini görmüş oldu.

FED’in bir sonrası toplantıları ise 30 – 31 Temmuz tarihlerinde. 5 Temmuz tarihinde açıklanan ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik oranları verilerinde ise fazla bir değişimin kaydedilmemesi, teşviklere devam edileceğine işaret ediyor. Dün Bernanke konuşmasında, ABD’nin geniş çaplı bir parasal genişleme programına ihtiyacı olduğunu belirtti. Konuşma sonrasında ise Dolar Endeksi yükselişini bırakarak % 1,5 oranında düşüş gerçekleşti. Dolar Endeksi 2013 yılında % 3,7 oranında yükseliş kaydetti ve altın da % 23 oranında değer kaybetti.

Spot gümüş fiyatları ise % 2,7 oranında yükseliş kaydetti ve uzun süreli düşüşleri sonrasında 19.9107 dolar seviyesine tırmandı. Gümüş de yükselişini 4. güne taşıdı.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!