Altın Borsası Piyasa Açılışı

Altın Borsası Piyasa AçılışıTicaret borsalarından ayrılarak özel borsaların oluşmasının ülkemizdeki en iyi örneği İstanbul Altın Borsası’dır. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından hazırlanan “Kıymetli Madenler Borsalarının Kuruluş ve Çalışma Esasları Hakkında Genel Yönetmelik” 3 Nisan 1993 yılında İstanbul Altın Borsası piyasa açılışı olarak kabul edilmektedir. Gerekli diğer yönetmelik ve tebliğlerin de tam anlamıyla hazırlanması sonrasında ise 26 Temmuz 1995 yılında İstanbul Altın Borsası resmi olarak piyasa faaliyetlerine başlamıştır.

İstanbul Altın Borsası ilk başta külçe altın alım satım işlemlerinin yanında vadeli altın işlemler de yaptırmıştır. 1999 yılında gümüş ve platin ile de yatırım işlemleri yapılmaya başlamıştır. Altın borsasında uluslararası rafine çıkışlı 995/1000 ve 999.9/1000 saflıktaki altınlar işleme girebilmektedir. Standart külçe altınlar ise; 1, 10, 50, 100, 250, 500, 1000 gram ve 12.5 kilogramlık 350 – 450 ons arası külçe altın standardındadır.

İstanbul Altın Borsası seans saatleri ise şu şekildedir:

  • Kıymetli Madenler Piyasası: Saat 16:00’dan bir sonraki gün 16:00’a kadar (24 saat kesintisiz)
  • Kıymetli Madenler Ödünç Piyasası: 09:45 – 17:30
  • Kıymetli Madenler Piyasası’nda işlemler, seans veya internet seansı olmak üzere 2 seansta gerçekleşmektedir. Seans 09:45 – 17:30 arasında gerçekleşir ve internet seansı da akşam 17:45 – ertesi sabah 09:40 saatine kadar gerçekleşmektedir.

İstanbul Altın Borsası son yıllarında uluslararası anlamda bir büyüme kaydetmiş ve altın sektörü ile finans sektörü arasında bulunan bağı kurmuştur. Altın sektörünün uluslararası rekabete açılmasında da aktif bir rol oynamıştır. Bilindiği gibi altın borsası görevleri arasında altın fiyatlarının tüm dünya ile aynı değerlere sahip olması adına çalışmak vardır. İstanbul Altın Borsası bu görevi layıkıyla yerine getirmiş ve bunun için gerekli ortamı yaratmıştır. Aynı zamanda İAB ülkemizin en önemli ihracat kalemlerinden de birini oluşturmaktadır.

Altın borsasının açılması ile birlikte altın piyasası, yurtdışından ithal edilen altının tam rekabet şartlarında alım – satım işlemlerinin yapıldığı organize bir piyasa olmuştur. Kıymetli Madenler Piyasası’nda işlemler belirlenen yönetmeliğe göre, üye işlem temsilcileri tarafından seans salonunda bulunan işlem terminalleri veya uzaktan erişim ile iletilen emirlerin “otomatik eşleme” kuralına göre en iyi alım veya en iyi satım emirlerinin birbirini karşılaması suretiyle gerçekleşmektedir. İşlemler, fiyat ve zaman önceliği kurallarına uygun bir şekilde çok fiyat yönetimine göre yürütülmektedir.

2013 yılı 5 Nisan gününe gelindiğinde ise İstanbul Altın Borsası’nın, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) ile birlikte tüzel kişiliklerine son verilmiştir. Bu 3 borsa, Borsa İstanbul AŞ (BİAŞ) adı altında tek çatıya toplanmışlar. Ülkemizde bulunan borsaların uluslararası anlamda daha fazla başarılara imza atabilmesi adına bu birleşme gerçekleştirilmiştir. Borsa İstanbul uluslararası anlamda BIST olarak bilinmektedir ve endekslerin isimleri de İMKB yerine BIST olarak değiştirilmiştir.

İstanbul Altın Borsası’nın bu birleşmeye dair 2 Ocak 2013 tarihinde borsa üyelerine gönderdiği mektupta ise; “6362 Sayılı Sermaye Piyasası Kanunu 30.12.2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak aynı gün yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Bu kapsamda İstanbul Altın Borsası (İAB) ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), Borsa İstanbul A.Ş (BİAŞ) çatısı altında birleşecektir. 02.01.2013 tarihinde Sn. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın şifahi talimatları çerçevesinde İstanbul Altın Borsası’nda idari, mali, hukuki, teknik ve diğer yönleriyle eksik hiçbir unsurun, işlemin bırakılmaması, mali, hukuki ve teknik boyutlarıyla birleşmeye ilişkin yapılacak çalışmaların İMKB bünyesine paralel yürütülebilecek şekilde sürdürülmesi ve iş sürekliliğinin temini konusunda gereğini rica ederim” şeklinde bildirilmiştir.

İstanbul Altın Borsası aynı işlem şekliyle ve binasıyla Borsa İstanbul çatısı altında işlemlerine devam etmektedir.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Ticareti

1 Yorum

  • İLYAS ADUT dedi ki:

    Birkaç bayi ismi önerebilir misiniz? Sitenizden bilgi alarak altına forex piyasası aracılığı ile yatırım yapmak istiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!