Altın Düşüşü İthalata Yaradı

Altın Düşüşü İthalata YaradıAltın fiyatlarında Şubat ayından bu yana yaşanan düşüşler ithalatı yükseltti. Nisan ayında 2,6 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirildi ve aylık bazda tarihin en iyi altın ithalatı yapılmış oldu. 2013 yılı başından bugüne kadar FED’in teşvik alım politikaları nedeniyle kayıp – kazanç bölgesinde gidip gelen altın, düşüşleri nedeniyle hem tüketicisine hem de ithalata yaradı.

2013 yılı Ocak – Nisan döneminde kıymetli metaller ve taşlar ithalatı geçtiğimiz yılın aynı dönemlerine göre % 259 oranında artış gösterdi ve 1 milyar 564 milyon dolar seviyesinden 5 milyar 612 milyon dolar seviyesine ulaştı.

Bilindiği gibi 2013 yılının gelmesiyle birlikte altın ons fiyatı 1650 dolar seviyelerinden 1320 dolar seviyelerine kadar indi. Nisan ayında yaşadığı sert düşüşler nedeniyle boğa piyasasından çıkarak ayı piyasası hakimiyetine giren altın, yılbaşından bu yana % 17 oranında değer kaybı yaşadı. Düşüşlere neden olarak ilk başta FED’in ABD ekonomisini iyileştirmek için uyguladığı teşvik politikaları gösteriliyor. Daha sonra Kıbrıs Rum Kesimi’nde yaşanan bankacılık krizi, Euro Bölgesi’nde yaşanan karmaşalar ve Çin’in altın talebini düşüreceğine ilişkin söylentiler düşüşleri tetikleyen nedenler oldu.

Konu ile ilişkili olarak Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Çetin Ali Dönmez değerlendirmede bulundu. Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasası Bölümü üyelerinin, Nisan ayında gerçekleştirmiş olduğu altın ithalatının 45,49 ton olduğunu belirtti ve piyasanın açılışından bu yana kaydedilen en yüksek aylık ithalat düzeyine ulaşıldığını söyledi.

Çetin Ali Dönmez aynı zamanda, 2013 yılının ilk 4 ayında altın ithalatı toplamının 92,37 ton olarak gerçekleştiğini de belirtti. Nisan ayında gerçekleştirilmiş olan altın ithalatının genel olarak iç piyasaya yönelik olduğunu belirten Dönmez, kıymetli veya yarı kıymetli taşlar, kıymetli metaller ihracatının ise Nisan ayında 659,9 milyon dolar olduğunu ifade etti. Aynı zamanda bu seviyenin 2012 yılında gerçekleşen yüksek miktarlı altın ihracının bu yıl gözlenmediğini de söyledi.

Borsa İstanbul G.M.Y Çetin Ali Dönmez, altının Türkiye için önemine de dikkat çekerek altın ithalatının gelecek dönemlerde de etkileneceğini beklediğini söyledi.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Ticareti

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!