Altın Düşüşüne Devam Ediyor

Altın Düşüşüne Devam EdiyorAltın fiyatları FED etkisiyle düşmeye devam ediyor. Nisan ayında ayı piyasasına 1,320 dolar seviyesinden giren altın fiyatları bugün 1,286 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Altın Londra piyasasında FED’in parasal genişleme programını sonlandıracağı spekülasyonunun artış göstermesi ve doların da güçlenmesi ile son 2,5 yılın en düşük seviyelerini kaydetmeye devam ediyor.

Altın güvenli liman olma özelliğini kaybettiğinden bu yana düşüş göstermeye devam ediyor. Altına bağlı olarak gümüş fiyatları da büyük düşüşler kaydetti. Geçtiğimiz hafta FED’in ABD ekonomisinde sürdürülebilir iyileşmesinin sağlanması ile 2013 yılının sonuna kadar teşviklerin azaltılacağı ve 2014 yılında da teşviklerin sonlandırılacağının duyurulduğu toplantı sonrasında altın adeta diplere geri döndü. Darphane’nin ise altın üretimi % 40 oranında artmış durumda.

21 Haziran tarihinde her ay yapılan 85 milyar dolarlık tahvil alımının sonlandırılacağı haberi tüm piyasaları etkiledi ama en büyük etkiyi yine altın üzerinde yarattı. Karar sonrasında altın fiyatları 1,269 dolar seviyelerine kadar indikten sonra, düşük fiyatlara gelen alımlar ile 1,300 dolar seviyelerine toparlanmıştı. Haftanın yeni işlem gününde ise altın % 0,4 oranında düşüş ile 1,289 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Altın 2010 yılından bu yana en kötü haftasını geçireceğe benziyor.

Yatırımcılar ise altının değer koruma özelliğine ilişkin güvenlerini de kaybetmiş durumdalar. Ünlü milyarder yatırımcılar yaptıkları altın satışı ile dikkatleri çekiyorlar ve altın 2013 yılının başından bu yana % 23 oranında değer kaybetti. Analist ve uzmanlar arasında da ayrılıklar devam ediyor. Kimi analistler altının daha fazla düşeceğini öngörürken, kimi analistler de altının RSI göstergesine göre sıçramanın yaşanabileceğini söylüyorlar.

Spot altın % 0,9 oranında Londra piyasasında düşüş gerçekleştirdi ve 1,285 dolar seviyelerine indi. Altın fiyatları geçtiğimiz hafta % 6,8 oranında düşüş kaydetmişti. Altın fiyatlarında yaşanan düşüşler en çok altın destekli exchange traded fonları (ETF) altın varlıklarını etkilemiş durumda. ETF’lerin kullanılmaya başlandığı 2003 yılından bu yana görülen en düşük seviyeler söz konusu. ETF’ler 21 Haziran tarihinde 7.5 ton düşüş gösterdi ve 2,098.6 tona inerek 2011 yılı Şubat ayından bu yana görülen en düşük seviyeyi kaydetti.

Ağustos vadeli altın kontratları ise New York Comex piyasasında % 0,6 oranında düşüş ile 1,284.40 dolar seviyesine gerilemiş durumda. Vadeli kontratlar işlem hacmi ise son 100 günün ortalamasının % 14 üzerinde seyrediyor.

Spot gümüş ise Londra’da geçtiğimiz hafta 19.399 dolar seviyesini gördü ve bu seviye 2010 yılı Eylül ayından bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi. Ardından % 1,8 oranında daha düşüş gerçekleştiren gümüş fiyatları 19.7575 dolar seviyesine geriledi. Tahminler ise gümüşün 17.50 dolar seviyelerine kadar inebileceği yönünde.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!