Altın En Kötü Çeyreğini Gerçekleştiriyor

Altın En Kötü Çeyreğini GerçekleştiriyorAltın 2013 yılının başından beri gösterdiği düşüşlerine ikinci çeyrekte hız kazandırdı. FED’in teşvikleri azaltacağına ilişkin spekülasyonların güç bulması ile birlikte altın fiyatları son 34 ayın en düşük seviyesine düştü. 90 yılın ise en kötü çeyrek performansını gösteriyor.

Altın fiyatlarında yaşanan düşüşler vadeli altın kontratlarını da etkiledi ve altın kontratları bu çeyrekte % 25 oranında düşüş gerçekleştirdi. En az 1975 yılından bu yana en büyük çaplı çeyrek dönem düşüşleri gerçekleşti. Spot altın 1920 yılından bu yana gösterdiği en kötü çeyrek dönem performansını sergiliyor ve 2013 yılının başından bu yana % 28 oranında düşüş gerçekleştirdi.

2013 yılının başından bu yana FED’in ABD ekonomisinde sürdürülebilir iyileşmenin sağlanması teşvikleri azaltacağı yönündeki spekülasyonlar nedeniyle altın fiyatları düşüş gerçekleştirdi. Nisan ayından 1,320 dolar seviyesi ile ayı piyasası hakimiyetine girildi. 12 yıllık boğa piyasası hakimiyetinden çıkan altın fiyatları, FED’in en son yaptığı toplantılar sonucunda 2014 yılında teşviklerin sonlandırılacağı kararının alınması ile birlikte 1,269 dolar seviyelerine kadar düşüş gerçekleştirdi.

Yatırımcılar altında meydana gelen düşüşler nedeniyle metalin değer koruma özelliğini yitirdiğini yönündeki düşünceleri ile altın ile satış yönünde işlem yaptılar. Altın tüketicileri ise düşen fiyatlar karşısında düğün mevsiminin de gelmesi ile kuyumcularda altın bırakmadılar. Darphane altın yetiştirmek için çift vardiya çalışarak zamanında altın sevkiyatını gerçekleştirdi. Buna rağmen kuyumcular düşük fiyat nedeniyle altın satışı yapmaya yanaşmadılar veya altını gerçek değerinden satmadılar.

Altın fiyatlarında yaşanan düşüşlerden en fazla etkilenen yatırım araçları ise; altın destekli exchange traded fonları (ETF) altın varlıkları, gümüş, platin, paladyum, altın kontratları oldu.

Ağustos vadeli altın kontratları New York Comex piyasasında 1,179.40 dolar seviyesine kadar düştü ve bu seviye 2010 yılı Ağustos ayından bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi. Ardından % 0,8 oranında daha düşüş ile ons fiyatı 1,201.40 dolar seviyesine kadar indi. Vadeli kontratların işlem hacmi son 100 günün ortalamasının % 64 oranında üzerinde gerçekleşti.

Spot altın fiyatları dün 1,179 dolar seviyelerine kadar indikten sonra 1,203 dolar seviyelerine yükseldi. Eylül vadeli gümüş fiyatları New York piyasasında 18.17 dolar seviyelerine indi ve bu seviye de 2010 yılı Ağustos ayından bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi. Ardından gümüş fiyatları % 1,2 oranında yükseliş ile 18.78 dolar seviyesine ulaştı. Gümüş metali bu çeyrekte % 34 oranında düşüş gösterdi ve 1980 yılından bu yana görülen en kötü çeyrek performansını gösterdi. Gümüş aynı zamanda, 24 emtiayı kapsayan S&P GSCI endeksinde en kötü performansı gösteren emtia olarak seçildi.

Bazı analistlere göre altının 14 günlük RSI göstergesinin 30 seviyesinin altına çok fazla düşmesi ile fiyatlarda sıçramaların meydana gelebileceği söylenmişti. Dün 14 günlük altın RSI göstergesi 20.7 seviyesine kadar indi. 24 Haziran tarihinden bu yana altın RSI göstergesi 30 seviyesinin altında seyrediyor ve analistler sıçramaların yakın zamanda gerçekleşeceğini söylüyor.

Küresel altın ETF varlıkları ise dün 9.5 ton düşüş ile 2,048.7 ton seviyesine indi. Bu seviye 2010 yılı Mayıs ayından bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi. Yatırımcılar ETF yoluyla 583.2 ton altın satışı gerçekleştirdi. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu olan SPDR Gold Trust’ın en büyük yatırımcısı olan milyarder John Paulson, hükümet dosyalarının Mayıs ayında gösterdiği üzere, ilk çeyrekte fon payını 21.8 milyon adette tuttu.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Ticareti

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!