Altın Fiyatları 2018 Yılını Jeopolitik Riskler ve Siyasi Belirsizlikler ile Geçirdi

Altın Fiyatları 2018 Yılını Jeopolitik Riskler ve Siyasi Belirsizlikler ile GeçirdiAltın fiyatları için 2018 yılı pek de iyi geçmedi diyebiliriz. Çünkü dünya genelinde artan jeopolitik riskler, küresel ekonomiye yönelik endişeler ve siyasi belirsizliklerle bayrak gibi dalgalandı. ABD’nin Çin ve İran başta olmak üzere uyguladığı yaptırımlar, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış süreci sadece altın için değil, diğer tüm yatırım araçları için yön belirleyici oldu.

Altın hem gram hem de ons bazında beklentilerin aksine hareketler sergiledi. Yılbaşında yapılan tahminleri boşa çıkaran altın fiyatları, kendince bir yok çizdi. 2018 yılına veda etmeye hazırlanırken de ons altın fiyatı 1250 dolar sınırına yükseldi. Yıl boyunca kaydettiği en düşük seviye ise 16 Ağustos gününde 1160,30 dolar ile kaydedildi.

Ons Altın 2018 Yılını Küresel Büyüme Endişeleri ile Geçirdi

Ons Altın 2018 Yılını Küresel Büyüme Endişeleri ile GeçirdiOns altın 2018 yılında küresel büyüme endişeleri ile dalgalandı. Ticaret savaşları, merkez bankalarının korumacı politikaları, Brexit ve Ortadoğu sorunları derken, küresel büyümenin yavaşlamakta olduğu yorumları yapılmaya başlandı.

ABD’nin Çin’e yönelik ek gümrük vergileri ile ticaret savaşları başlamış oldu. ABD, yüzde 25 oranında çelik ve yüzde 10 oranında alüminyum ithalatına ek gümrük vergisi getirdi. Çin’in bu hamleye karşılık vermesiyle birlikte ABD yeni bir ek gümrük tarifesi açıkladı ve karşılıklı olarak yıl sonuna kadar devam etti. Altın fiyatları bu ortamda gerileme kaydederken, dolar da güç kaybetti.

Dolar ve altın arasındaki ters korelasyon bozulurken, İngiltere’nin Brexit sürecine ilişkin gelişmeler piyasalardaki riskleri artırdı. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden bir anlaşma olmaksızın çıkma ihtimaline ilişkin endişelerin artmasıyla birlikte yatırımcılar güvenli liman varlıklarına yönelmeye başladı. altın fiyatları ise Aralık ayının ilk yarısında bu gelişmelere bağlı olarak 5 ayın en yüksek seviyesini gördü.

Ons altın fiyatı 2018 yılına yükselişle başlarken, ticaret savaşlarının başladığı Nisan ayına kadar 1300 dolar üstündeki seviyelerini korudu. Ardından gerilemeye başladı ve 16 Ağustos tarihinde yılın en düşük seviyesi olan 1160 doları kaydetti. Bu seviyeden yükselişe geçen altın fiyatı, Aralık ayına 1222 dolardan başladıktan sonra hızlı bir yükseliş kaydederek, 1250 doların üzerine tırmandı. Yılın bu seviyelerden sonlanması bekleniyor.

Gram Altın 2018 Yılını Dolar Kuruna Bağlı Geçirdi

Gram Altın 2018 Yılını Dolar Kuruna Bağlı GeçirdiGram altın fiyatında 2018 yılının belirleyici ise ABD ile Türkiye arasında gerilen ipler oldu. ABD’li Rahip Andrew Brunson’ın Türkiye’de tutukluluk sürecinin devam etmesi ve FETÖ ile işbirliği gerekçesiyle mahkemeye çıkarılması sürecinde Trump’ın saldırgan tavrı, dolar kurunun 7 liraya fırlamasına neden oldu. Bu süreçte gram altın ise 280 lira sınırına kadar yükseldi.

Türk lirasındaki değer kaybıyla dolar kurunun rekor kırması sonucunda gram altın fiyatı rekor yükseliş kaydetti. Yıla sakin bir seyirle başlayan gram altın, uzun vadede yataya yakın bir yükseliş sergiliyordu. Ardından ABD ile Türkiye arasındaki iplerin kopma noktasına gelmesi sonucunda hızlı bir çıkış gerçekleştirdi.

Gram altın rekor yükselişinin ardından normalleşme sürecine başladı ve düşüş eğilimi göstermeye başladı. 2018 yılının kapanışını 210 lira civarından gerçekleştirmesi beklenirken, 2019 yılında yeniden 250 lira seviyelerine çıkması bekleniyor.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!