Altın Fiyatları Dalgalı Seyrediyor

Altın Fiyatları Dalgalı SeyrediyorAltın kayıp – kazanç bölgesi arasında gidip gelmeye devam ediyor. Dün sabah saatlerinde düşüşler gerçekleştirerek 1,400 dolar seviyesinin altına inen altın, daha sonra kayıplarını silerek tekrardan 1,400 dolar seviyesinin üzerinde çıkmayı başardı.

ABD’de bugün açıklanması beklenen tarım dışı istihdam verileri altının dalgalı seyretmesine neden oluyor. Yatırımcılar ABD’den gelecek olan verilere odaklanmış durumda ve bunun nedeni FED’in teşvik alımlarına dair vereceği karar. Eğer ABD’de tarım dışı istihdam verisinde olumlu bir gelişme söz konusu olursa, FED Başkanı Ben Bernanke Kongre’de yapmış olduğu konuşmasında teşvik alımlarını daraltabileceğini söylemiştir. Teşvik alımlarının daralmasına ilişkin endişeler ise altın fiyatlarında düşüşlere neden oldu.

Altın son 2 haftadır gösterdiği yükselişler ile Mart ayından bu yana gösterdiği en uzun haftalık yükseliş serisini gösterdi. Altındaki yükselişler nedeniyle altın fiyatlarına dayalı diğer değerli maden ve metallerde de yükselişler meydana geldi. Spot altın % 0,3 oranında yükselişler ve düşüşler göstermesinin ardından 1,413.35 dolar seviyesine tırmandı. Altın ons fiyatı dün 1,423.90 dolar seviyesini gördü ve bu seviye 15 Mayıs tarihinden bu yana görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi. Aynı zaman yükseliş gösterdiği 3. haftasına girdi.

Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) olan SPDR Gold Trust altın varlıkları ise 1,007.74 ton seviyesine düştü. Bu seviye 2009 yılı Şubat ayından bu yana gözlenen en düşük seviye olarak kaydedildi.

Haftanın son işlem günü itibariyle altın yükselişleri bu hafta, FED politika yapıcılarının varlık alımlarına devam edeceği söylentileri sonrasında Dolar Endeksi’nin % 2,3 oranında düşüş göstermesi ile birlikte % 1,8 oranında değer kazandı. Ağustos vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında % 0,2 oranında düşüş kaydederek ons fiyatı 1,413.30 dolar seviyesine geriledi.

Altın fiyatlarının yönü ile ilgili olarak ABD ekonomisinin takip edilmesi büyük önem taşımaktadır. Altının 12 yıllık yükselişleri ile boğa piyasası hakimiyetinden çıkışı ABD ekonomisinin iyileşme sinyalleri göstermesi nedeniyle Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) teşvik alımlarında azaltmalara gidebileceği yönündeki spekülasyon ile düşüşler gerçekleşti. 2013 yılı altın fiyatlar düşüşlerinin baş nedeni olarak FED’in teşvik alımları ile ilgili spekülasyonlar gösterilmektedir. Altın fiyatları bu spekülasyonlar ile 2013 yılı başından bu yana % 17 oranında değer kaybetti ve Nisan ayında göstermiş olduğu sert düşüşler sonrasında da ayı piyasası hakimiyetine girdi.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!