Altın Fiyatları Nasıl Etkilenecek?

Altın Fiyatları Nasıl Etkilenecek?Altın fiyatları 2013 yılının başından bu yana FED teşvik politikası etkisiyle kayıp – kazanç bölgesi arasında gidip geliyor. ABD ekonomisinin iyileşmesi adına her ay 85 milyar dolarlık tahvil alımı yapan Amerikan Merkez Bankası ekonomiden iyileşme sinyallerinin alınması üzerine tahvil alımında azalmaya gidebileceğini belirtti ve 65 milyar dolar seviyesini işaret etti.

Altın bu hafta da FED’in yapacağı iki günlük politika toplantısı öncesi durgun bir seyir izliyor. Yatırımcıların varlık alımlarının daraltacağı yönündeki endişelerinin ağır basması sonucunda altın fiyatları sakin. Geçtiğimiz hafta önce yükselişler daha sonrada düşüş gösteren altın fiyatları ayrıca ABD ekonomik verilerinden de etkileniyor. Spot altın geçtiğimiz hafta açıklanan ABD toptan eşya fiyatlarının son 3 ayda ilk kez yükseliş yaşadığını gösteren veri sonrasında % 0,3 oranında değer kazanarak ons fiyatı 1,390.74 dolar seviyesine tırmandı.

Altın destekli exchange traded fonları (ETF) altın varlıkları ise aynı gün 2,116.834 ton seviyesine düştü. Bu seviye 2011 yılı Mart ayından bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi. Yatırımcılar ABD’nin iyi gelen ekonomik verileri sonrasında FED’in teşvik alımlarını daraltacağına dair spekülasyonun güç bulması nedeniyle ETF altın varlıklarında satış eğilimi gösteriyor.

Ağustos vadeli altın kontratları ise New York Comex piyasasında çok fazla değişiklik kaydetmedi ve 1,388.50 dolar seviyesinde kaldı. Spot gümüş fiyatları ise % 0,4 oranında düşüş ile ons fiyatı 22.0095 dolar seviyesinde.

Altında meydana gelen düşüşler ve ABD hisse senedi fiyatlarının boğa piyasası hakimiyetinde 5. yılına girmesi sonrasında Altın – ABD hisse rasyosunda da son 4 yılın en düşük seviyesine gelindi. Altın – ABD hisse rasyosu 0.815 seviyesinde. Küresel borç oranının artış göstermesine rağmen seviye son 4 yılın en zayıf seviyesini işaret ediyor.

Altın – S&P 500 endeksi fiyat rasyosu geçen sene 1/3 oranında azalış gösterirken, 17 Mayıs tarihinde 0.815 seviyesini, 14 Haziran tarihinde de 0.852 seviyesini gösterdi. 17 Mayıs tarihindeki 0.815 seviyesi 2008 yılı Kasım ayından bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi. Altın fiyatları 2013 yılının başından bu yana % 18 oranında değer kaybı gösterirken, S&P 500 endeksi % 14 oranında yükseliş kaydetti.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!