Altın Fiyatları Neden Dalgalanır?

Altın Fiyatları Neden Dalgalanır?Yılların eskitemediği yatırım aracı ve ziynet eşyası altın, günümüz finans piyasalarının da değerli yatırım aracıdır. 2008 yılında başlayan ani yükselişleri sonrasında yatırımcıların yüksek kazançlar sağladığı bir yatırım aracı olmuştur. 2013 yılına gelindiğinde ise ardı ardına gelen düşüşler ise yatırımcıların panik yaşamasına neden oldu. Aynı zamanda altının değer koruma özelliğini de yitirdiği düşünülmeye başladı.

2013 yılının başından bu yana devam eden dalgalanmalar nedeniyle altın % 30’a yakın bir değer kaybı yaşadı. Yatırımcılar altına yatırım yapmaktan kaçınmaya başladı ve elinde altın olan yatırımcılar da satış yönünde işlem yapmaya başlayarak altının daha fazla düşmesine neden oldu. Düşüşlerin ana nedeni olarak ise Amerikan Merkez Bankası (FED) gösterilmektedir. Aynı zamanda dünyanın en büyük altın tüketicileri olan Çin ve Hindistan’ın altın taleplerinde azalmaya gideceği yönündeki spekülasyonlar da altın fiyatlarındaki düşüşleri hızlandırdı.

Altın fiyatları üzerine en basit dalgalanma etkisinin arz ve talep olduğu düşünülebilir. Ama bu iki faktörü etkileyen de birçok sebep bulunmaktadır. Ülkelerde yaşanan ekonomik ve siyasi krizler, para birimlerinde meydana gelen dalgalanmalar, ülkelerin ve merkez bankalarının uyguladığı politikalar gibi birçok sebep arz ve talep üzerine etkiler yaratmaktadır. Makro ekonomik verilerin açıklanacağı zamanların öncesi ve sonrası altın fiyatlarının dalgalanmasına neden olur. Çünkü yatırımcılar fiyatları etkileyeceğini düşündüğü verilerin açıklanma öncesinde yatırım yapmaktan kaçınırlar ve verinin açıklanması ile de yatırımlarına yön verirler.

Ülkelerde yaşanan ekonomik ve siyasi kriz dönemlerinde enflasyon, faiz oranları yükseliş gösterir. Bu nedenle de tüketicilerin alım güçleri olumsuz etkilenir ve düşüş yaşar. Tüketicilerin alım gücü düştüğünde ise ülkenin yerel para birimine olan güven azalır ve ülkeye yabancı para girişi artış gösterir. Değer kaybeden para birimi ile işlem yapmak yerine yatırımcılar güvenli olarak gördükleri altına yatırım yapmayı tercih ederler. Kriz, kaos dönemlerinde altına güven duyulmasının sebebi ise ülkelerin merkez bankalarının elinde her daim altın rezervi bulunmasıdır.

Kaos dönemlerinde yatırımcıların altına yönelmesi talebi arttıracağı için altın fiyatlarında yükselişler meydana gelir. Yatırımcılar bir süre altına yatırım yaptıktan sonra yükselen fiyatlar karşısında, altın alternatifi olan gümüş yatırımı yapmayı tercih ederler. Gümüş ve altın fiyatları arasında da bu nedenle bir bağlantı oluşur.

Altın işlemleri piyasalarda Amerikan doları üzerinden yapılmaktadır ve dolarda meydana gelen değişiklikler direkt olarak altının dalgalanmasına neden olur. Dolar ve altın arasında da ters bir ilişki vardır. Doların değer kazanması, altının değer kaybetmesi anlamına gelmektedir.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!