Altın Fiyatları Normale Dönüyor

Altın Fiyatları Normale DönüyorBu hafta gerçekleştirilen FED Açık Komite (FOMC) toplantıları sonrasında teşviklerin azaltılacağına dair spekülasyonun güç bulması ile birlikte altın ve altına bağlı olarak gümüşte sert düşüşler gözlendi. Altın ve gümüş fiyatları 2010 yılı Eylül ayından bu yana görülen en düşük seviyelere geriledikten sonra toparlanmaya başladı.

Altın ve gümüş fiyatlarında yaşanan toplanmanın nedeni olarak düşük fiyatların alım getireceği spekülasyonu idi. Altın fiyatlarında toparlanmaların görülmesine rağmen, FED etkisi hala devam ediyor ve altın 2011 yılı Eylül ayından bu yana görülen en kötü haftasını gerçekleştiriyor. Altın fiyatları dün toplantının sonuçları ile 1,300 dolar seviyesinin altına kadar düştü.

Spot altın % 0,7 oranında yükseliş gösterdi ve 1,293.63 dolar seviyesinden işlem gördü. Singapur saatiyle öğle saatlerine gelindiğinde ise altın ons fiyatı 1,287.47 dolar seviyelerine indi. Ardından 4 günlük düşüşünü yukarı yönlü çevirdi. Altın analizleri yapan analistler altının RSI seviyesinin 27.2 seviyesinde olduğunu ve 30 seviyesinin daha çok altına inilmesi durumunda altın fiyatlarında sıçramanın meydana gelebileceğini söylüyorlar.

Altın fiyatlarının Nisan ayında sert düşüşler gerçekleştirerek ayı piyasasına girmesi sonrasında, Çin, Hindistan ve ABD’den güçlü alımların gelmesi nedeniyle altın fiyatlarında 150 dolar civarında bir yükseliş gözlenmişti. Tekrar güçlü alımların gelebileceği beklentiler arasında. Bunun yanında Credit Suisse Emtia Araştırma Direktörü Ric Deverell ve Deutsche Bank analisti Robin Bahr ise Nisan ayında görülen güçlü alımların bu sefer çok güçlü olmayacağını düşünüyorlar.

Altın fiyatları erken saatlerde 1,269.46 dolar seviyelerine kadar düşüş gösterdi. Bu seviye dün Deverell ve Bahr’ın tahminlerini doğru çıkarttı ve 2010 yılı 16 Eylül tarihinden bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi. Altın son düşüşü ile bu hafta kayıplarını % 7,4’e yükseltmiş oldu. 2011 yılı 23 Eylül tarihinden bu yana geçirilen en kötü hafta olarak kaydedildi.

Spot gümüş ise 19.399 dolar seviyelerine kadar düştü. Bu büyük düşüş 2010 yılından bu yana görülen en düşük seviye. Gümüş fiyatları ardından % 0,4 oranında yükseliş ile ons başına 19.785 dolar seviyesine yükseldi ve bu hafta % 10 kayıp yaşamış oldu. Altın – gümüş rasyosu da 65.4626 seviyesine geldi. yani 1 ons altın ile 65.4626 ons gümüş alınabiliyor. Bu oran yatırımcıların metalin değer koruma özelliğinin ekonomik büyüme ile bağına olan güvenini kaybetmesi ile birlikte 2010 yılı Ağustos ayından bu yana görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi.

Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu olan SPDR Gold Trust 2013 yılının başından bu yana 355.5 ton varlık satışı gerçekleştirdi ve fonda 32 milyar dolarlık bir erime meydana geldi. Dolar Endeksi ise % 2,6 oranında yükseliş kaydetti.

Ağustos vadeli altın kontratları New York Comex piyasasında % 1,4 oranında düşüş gerçekleştirdi ve ons başına 1,268.70 dolar seviyesine kadar düştü. Ardından ise ons fiyatı 1,289.10 dolar seviyesine geldi. Ağustos vadeli altın kontratları bu hafta % 7,1 oranında düşüş gerçekleştirmiş oldu.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!