Altın Fiyatları Tekrar Endişeli

Altın Fiyatları Tekrar EndişeliAltın fiyatları FED Açık Komite Toplantıları nedeniyle dalgalı seyrediyor. Teşvik alımlarına dair kararların açıklanması bekleniyor ve teşviklerin ne zaman sonlanacağına dair işaretlerin verilebileceği bekleniyor. Altın fiyatları FED etkileri ile Şubat ayından bu yana dalgalanıyor ve bu haftada son 3 haftanın en düşük seviyelerinden işlem görüyor.

FED toplantıları öncesinde Dolar Endeksi’nde ve hisse senetlerinde çok fazla değişiklik gözlenmedi. Toplantılar bugün sona erecek ve sonuçları ile ilgili olarak piyasalar FED’e odaklanmış durumda.

Ekonomiyi desteklemek amacıyla her ay yapılan 85 milyar dolar tutarında hazine tahvili ve mortgage destekli tahvil alımları gerçekleştiriliyor. ABD ekonomisinin iyileşme sinyalleri vermesi sonucunda 85 milyar dolarlık teşviklerin 65 milyara Ekim ayında düşürüleceğine dair işaretlerin verilebileceği söyleniyor. 22 Mayıs tarihinde de FED Başkanı Ben Bernanke’nin Kongre’de yapmış olduğu açıklamasında “sürdürülebilir iyileşme” görülmesi durumunda teşviklerin daraltılabileceğini söylemişti.

Ağustos vadeli altın kontratları New York Comex piyasasında % 0,3 oranında yükselerek 1,371.60 dolar seviyesine ulaştı. FED Açık Komite Toplantıları’nın dün başlaması sonrasında ise altın kontratları 1,360.20 dolar seviyesinden işlem görmüştü. Bu seviye ise 23 Mayıs tarihinden bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi. Vadeli altın işlemlerinde işlem hacmi açıklanan raporlara göre son 100 günün ortalamasının % 49 oranında altında kaldı.

Spot altın Londra’da % 0,4 oranında yükseliş ile altın ons fiyatı 1,372.70 dolar seviyesinden işlem görüyor. Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları ise dün 1,6 ton düşüş gerçekleştirdi ve 2,114.6 ton seviyesine indi. Bu seviye ise 2011 yılı Mart ayından bu yana en düşük seviyesi olarak kaydedildi. ETF altın varlıkları 2003 yılından bu yana işlem görüyor ve bu zamana kadar % 20 oranında değer kaybetti.

Temmuz vadeli gümüş kontratları ise New York Comex piyasasın % 0,2 oranında düşüş kaybetti ve gümüş ons fiyatı 21.63 dolar seviyesine indi. Altında 2013 yılının başından bu yana % 18 oranında düşüşler meydana geldi ve altın düşüşlerinden en çok etkilenen yatırım aracı gümüş oldu.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!