Altın Fiyatları Tırmanıyor

Altın Fiyatları TırmanıyorAltın fiyatları bu ayın en yüksek seviyelerine ulaştı. Bu tırmanışın en büyük etkeni ise dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu olan SPDR Gold Trust altın varlıklarının Haziran ayından bu yana ilk kez yükselişe geçmesi oldu. Altına bağlı olarak diğer değerli maden ve metallerde de yükselişler gözleniyor.

Spot altın fiyatı % 1,5 oranında yükseliş ile 1,333.94 dolar seviyesine ulaştı ve bu seviye 31 Temmuz tarihinden bu yana görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi. Aralık vadeli altın kontratları ise New York Comex altın piyasasında % 1,6 oranında yükseliş ile 1,333 dolara yükseldi ve 1,328.90 dolar seviyesinde sabitlendi.

Altın fiyatları 7 Ağustos tarihinde FED’in tahvil alımında azalmaya gideceği endişesinin artış göstermesi ile birlikte 3 haftanın en düşük seviyelerine gerilemişti. Ardından 8 Ağustos tarihinde işsizlik oranlarının açıklanması beklenirken de yönünü yukarı çevirerek 1,273 dolar seviyelerinden 1,295 dolar seviyelerine tırmandı. Tahvil alımlarının işsizlik oranları ve istihdama bağlanması ile birlikte bu veriler yatırımcıların endişelenmesine de neden oluyor.

FED’in 2013 yılının başından bu yana ABD ekonomisinde iyileşme belirtileri görmesi nedeniyle her ay yapılan 85 milyar dolarlık tahvil alımının azaltılacağı endişeleri altının 2013 yılı Şubat ayından bu yana düşmesine neden oluyor. 2013 yılının başından bu yana altın fiyatları % 28 oranında değer kaybetti. En büyük düşüşler ise exchange traded fonlarında ve vadeli altın kontratlarında gözlendi. Aynı zamanda fiyatları altın ile bağlantılı olan gümüşte 24 emtianın yer aldığı S&P GSCI endeksi içerisinde en kötü performans gösteren emtia seçildi.

ABD’de istihdamın iyileştirilmesinden önce teşviklerin devam ettirilmesi kararının alınması ile birlikte altın fiyatları 1,600 dolar seviyelerinden düştüğü 1,180 dolar seviyelerinden yükselerek 1,300 dolar seviyelerine kadar yükselmeyi başardı ve bugün 1,330.09 dolar olan ons fiyatından işlem görüyor. Yatırımcılar altında yılbaşından bu yana görülen sert düşüşler nedeniyle altının değer koruma özelliğini yitirdiği düşüncesi ile altına yatırım yapmaktan uzak duruyor.

SPDR Gold Trust altın varlıkları cuma günü 1,8 ton yükseliş göstererek 911.13 tona ulaştı ve bu seviye 10 Haziran tarihinden bu yana görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi. SPDR Gold Trust altın varlıkları 2013 yılı Ocak ayından bu yana 439.69 ton düşüş gösterdi. Çin Altın Birliği tarafından bugün yapılan bir açıklamaya göre, ülkede altın tüketimi 2013 yılının ilk 6 ayında, 2012 yılı aynı dönemlerine göre % 54 oranında artış gösterdi ve 706.36 tona ulaştı.

Son olarak spot gümüş fiyatları ise % 3,5 oranında yükseliş ile 21.285 dolar seviyesine ulaştı. Gümüş için bu seviye 20 Haziran tarihinden bu yana görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi. Gümüş geçtiğimiz hafta da % 3,3 oranında yükseliş göstererek 12 Temmuz tarihinden bu tana en hızlı haftalık kazancını göstermiş oldu.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!