Altın Fiyatları Üzerine Etkili Faktörler

Altın Fiyatları Üzerine Etkili FaktörlerAltın hem yatırım aracı olarak, hem de ziynet eşyası olarak büyük bir oranda kullanıma sahiptir. Ülkeler egemenlikleri adına altın rezervlerini arttırmaktadır. Ekonomik kriz dönemlerinde ellerinde bulunan altın rezervleri ekonomilerinin iyileşmesi adına önem taşımaktadır.

Altın fiyatları genel olarak arz – talep dengelerine göre değişkenlik gösteriyor olsa bile, çeşitli faktörlerden etkilenerek değişim gösterebilmektedir. 2013 yılının gelmesi ile başlayan altın düşüşleri 12 yıllık boğa piyasası hakimiyetinin sonunu getirmiştir ve Altın Nisan ayında ayı piyasası hakimiyetine girmiştir. Yatırımcılar altına olan güvenlerini kaybetmiş, ünlü banka ve yatırımcılar da 2013 yılı için altın beklentilerini düşürmüşlerdir. Ünlü yatırımcıların altın ile satış yönünde işlem yapacaklarını açıklamaları üzerine yatırımcılar da altın ile satış yönünde işlem yaparak altının daha fazla düşmesine neden olmuştur.

Yatırımcıların altına güven duymalarının nedeni ülkelerin merkez bankalarında her daim altın olmasıdır. Özellikle ülkelerde yaşanan ekonomik ve siyasi kriz dönemlerinde yatırımcılar altına yatırım yapmayı tercih etmişlerdir. Kriz dönemlerinde para birimlerinde gözlenen düzensiz dalgalanmalar yatırımcıların para birimlerinden uzak durmasına neden olmakta ve daha az dalgalanma gösteren emtia ürünlerine yönlendirmektedir. Altın emtiası ise ilk tercih edilen kazançlı yatırım aracıdır. Altına yatırım bu dönemlerde artış gösterdiği için talep ile birlikte altın fiyatları da yükselecektir, altına olan talep azaldığında da altın fiyatları düşecektir.

Altın, dolar üzerinden işlem gördüğü için; dolarda meydana gelen değişikliklerden tam tersi şeklinde altında etkilenmektedir. Dolar ve hisse senetlerinin altın ile ters yönlü bir ilişkisi, petrol ve enflasyonunun ise altın fiyatları ile doğru yönlü bir ilişkisi vardır.

Dünyada altın tüketicileri ile ünlü olan Hindistan ve Çin’de altın fiyatları üzerine etki yaratmaktadır. Bu iki ülkenin talebinde yaşanan bir azalma altın fiyatlarının düşmesine neden olacaktır. Buna en yakın örnek ise 2013 yılında yaşanan altın düşüşlerinde Çin’in altın talebini azaltacağı yönündeki söylentiler de etkili olmuştur.

Altın fiyatları üzerine ABD ekonomisinin de etkisi bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse; 1970’li yıllarda ABD ekonomisinin krizler sonrasında toparlanma göstermesi ve IMF’nin altının ölçek olarak kullanıldığı para sistemi sonlandırılarak altının yalnızca değerli maden olarak kalması yönünde hareket edilmesi sonrasında, altın fiyatları gerilemeye başlamıştır. 1975 yılında ise, IMF’nin elindeki altın rezervini 1/6 oranında satacağını söylemesi de altın fiyatlarının gerilemesine neden olmuştur. Altın fiyatları düşüşler sonrasında 1976 yılında ons başına 109 dolar seviyesine inmiştir. Daha sonrasında parasal sistemde karşılaşılan iktidarsızlık nedeniyle altın standardına geri dönüş yapılmıştır. Altın standardına dönüş altın fiyatlarının yükselmesine neden olmuş ve altın ons fiyatı 677 Dolar seviyesine kadar yükselmiştir.

Altın üzerinde etki yaratan ülkelerin ekonomilerinde yaşanan değişiklikler direkt olarak altın fiyatları üzerine etki etmektedir. Altın yatırımı yapacak olan kişilerin tüm bu faktörleri bilerek piyasa takibi yapmaları yatırım işlemlerinin sağlamlığı adına önem taşımaktadır.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!