Altın Fiyatları Yön Bulabilecek mi?

Altın Fiyatları Yön Bulabilecek mi?Altın fiyatları bugün açıklanacak olan ABD sanayi üretim verisi öncesinde yön arayışına girdi. FED’in teşvik alımların ile ilgili kararlarını etkileyebilecek olan ekonomik veriler, altın fiyatlarının ne yönde hareket edeceği ile ilgili bilgi vermesi bekleniyor.

Altın fiyatlarında yaşanan düşüşler kapsamında en çok etkilenen enstrümanlar arasında hiç şüphesiz exchange traded fonları (ETF) altın varlıkları da yer alıyor. FED’in teşvik alımlarına dair vereceği karar üzerine çıkarılan spekülasyonlar sonucunda altın fiyatlarının dalgalanması ile dünyanın en büyük exchange traded fonu olan SPDR Gold Trust altın varlıklarında 4 yılı aşkın sürenin en büyük kayıpları gözleniyor. Fon bugünde düşüşlerine devam ediyor.

SPDR Gold Trust altın varlıkları dün % 0,6 oranında düşüş ile 1,003.53 ton seviyesine indir. 21 Mayıs tarihinden bu yana en büyük düşüşü gösterdi ve 2009 yılı Şubat ayından bu yana en düşük seviyeler kaydedildi.

Altın piyasası, spot altın fiyatları bugün % 0,3 oranında düşüş ile 1,382.06 dolar üzerinden işlem görmeye başladı. İlerleyen saatlerde toparlanan altın fiyatları 1,385.75 dolar seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Altın fiyatları kayıp – kazanç bölgesi arasındaki seyrini koruyor ve geçtiğimiz hafta % 0,4 oranında düşüş gösteren fiyatlar, bu hafta % 0,2 oranında yükseliş kaydetti.

Vadeli altın kontratları da altın fiyatları düşüşlerinden etkilenen varlıklardan. Ağustos vadeli altın kontratları New York Comex piyasasında dün ABD işsizlik başvuruları verisinin olumlu gelmesi ile birlikte % 1 oranında düşüş gerçekleştirdi. Ardından % 0,5 oranında yükseliş ile altın ons fiyatı 1,384.80 dolar seviyesine ulaştı.

Altın 2013 yılı başından bu yana % 18 oranında değer kaybı yaşadı ve bu değer kayıplarının nedeni olarak ilk başta Amerikan Merkez Bankası (FED) teşvik programı var. Teşviklerin azaltılıp azaltılmayacağı üzerine üretilen spekülasyonlar sonucunda altın fiyatları büyük düşüşler göstererek Nisan ayında ayı piyasası hakimiyetine girdi. Buna ek olarak dünyanın en büyük altın tüketicileri olan Hindistan ve Çin’in altın taleplerini azaltacağı yönündeki haberler de altın fiyatlarının düşmesini hızlandıran etkenler oldu.

Altına bağlı olan gümüş fiyatları da 2013 yılının başından bu yana % 20 oranında değer kayıpları gösterdi. Bugün spot gümüş fiyatları % 0,6 oranında düşüş ile 21.7455 dolar seviyesinden işlem görüyor. Gümüş, bu düşüş ile birlikte haftalık kazancını % 0,4 oranında düşürmüş oldu.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!