Altın Fiyatlarına FED Etkisi

Altın Fiyatlarına FED EtkisiAltın 2013 yılı Şubat ayından bu yana düşüşler gösteriyor. Bu düşüşlerin ilk ve en önemli nedeni ise Amerikan Merkez Bankası’dır (FED). ABD ekonomisinin iyileşmesi adına uygulanan teşvik politikaları, ekonominin iyileşme sinyalleri vermesi ile birlikte teşviklerin azaltılacağına dair ortaya çıkan spekülasyonlar en çok altın fiyatlarını etkiliyor.

Nisan ayında ABD istihdam verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi ile birlikte ABD ekonomisinin iyileşme sinyalleri verdiği ve bu nedenle FED’in teşvik alımlarını daraltacağı yönündeki spekülasyonlar altın fiyatlarının sert düşüşlerine neden oldu. Altın Nisan ayında kaydettiği sert düşüşler sonucunda ise 12 yıllık boğa piyasası hakimiyetinden ayı piyasası hakimiyetine girdi. Altın ons fiyatı 1,600 dolar seviyelerinden 1,320 dolar seviyelerine kadar düştü.

Altın fiyatlarının Mayıs ayında toparlanmaya başlaması boğa piyasası savunucuları için fiyatların yükseleceğini söylese de, ayı piyasası savunucuları piyasanın özelliklerinden dolayı fiyatların toparlanma yaşadığını söyledi. Ayı piyasası savunucularının tezi doğrulandı ve ABD ekonomik verilerinin olumlu gelmeye devam etmesi sonucunda bugün altın fiyatları 1,370 dolar seviyelerinde seyrediyor.

New York’ta FED endişeleri nedeniyle vadeli altın kontratları son iki haftanın en düşük seviyelerinde seyrediyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s da, ABD’de mali risklerin azalmakta olduğuna işaret ederek ABD’nin kredi notu görünümünü eksiden durağana yükseltti. Altın ise 7 Haziran tarihinde, ABD tarım dışı istihdam verilerinin beklentileri çok üzerinde artış göstermesi ile son 7 haftanın en hızlı düşüşünü kaydetti. FED’in her ay 85 milyar dolar olan varlık alımlarını ise Ekim ayında 65 milyar dolara indirmesi bekleniyor.

Ağustos vadeli altın kontratları New York Comex piyasasında % 0,1 oranında düşüş göstererek ons fiyatı 1,381.70 dolar seviyesine geriledi.

Altın fiyatları bugün FED endişeleri ile düşmeye devam ediyor ve kayıplarını genişletti. Altın ons fiyatı dün gösterdiği düşüşlere ek olarak bugün de düşüş göstermeye devam etti. Spot altın ons fiyatı % 0,2 oranında düşerek 1,383.97 dolardan sabah saatlerinde işlem gördü. İlerleyen saatlerde ise % 1,04 oranında düşüşler ile 1,370.80 dolar seviyelerine kadar geriledi.

FED Başkanı Ben S. Bernanke’nin Kongre’de yapmış olduğu konuşmada, Mayıs ayı tarım dışı istihdam verilerinin iyi gelmesi durumunda teşvik alımlarını daraltabileceği yönünde ifadeler kullanması ile oluşan spekülasyonlar geçtiğimiz hafta verinin beklentilerin üzerinde iyi gelmesi ile gerçeğe yaklaştı. Altın fiyatları ise bu durumdan hemen etkilenerek düşüş kaydetti. Altına bağlı olarak yükseliş düşen diğer metal ve madenlerde de sert düşüşler kaydedildi.

Gümüş fiyatları altına bağlı olarak etkilenen ilk değerli maden ve Temmuz vadeli gümüş kontratları, New York Comex piyasasında dün 21.835 dolar seviyesinden işlem gördü.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!