Altın mı, Dolar mı?

Altın mı, Dolar mı?Altın ve dolar yatırımlarınız aynı konjonktürde yapılabilir fakat her ikisinde alış ya da satış işlemi yapmak bazen sakıncalı olabilmektedir. Eğer söz konusu gram altın ise altının ons ve fiyatı ve USD\TRY arasında mekik dokumanız gerekiyor. Altın 1900 dolarda iken USD\TRY 2.00’ın altında seyrediyordu ve gram altının en fazla yükseldiği noktaya dikkat edin. Altın geriliyor ve USD\TRY yükseliyor ne yapılması gerekir. Her ikisini de ayrı ayrı değerlendirmelisiniz. Altın’ın yükselmesine neden olacak baskılar var mı?

Dolardaki yükseliş devam edecek mi ya da gerilerse gram altın fiyatları nereye kadar düşebilir gibi düşüncelerde bulunmalısınız. Örneğin Merkez bankası faiz azaltma hamlesi yaparsa kur yukarı gidecektir, USD\TRY’nin yükselmesi ons altını fazla etkilemez, çünkü biz gelişmekte olan bir piyasayız. Fakat ons altın sabit kalacaksa bile gram altının bir miktar artmasını sağlayacaktır.

Altın ve Dolar İçin Yatırım Dönemleri

Borsalarda yükselişler artık yeni zirveler getirecek düzeylerde değilse, her yeni tırmanış denemesi daha küçük tepecikler meydana getiriyorsa, ekonomik veriler gelişmiş ülkelerde artık durma noktasına geliyorsa ve daralmanın belirtileri görülmeye başlamışsa faiz artırım hamlesi de başlayabilir. Altın riskli ortamları sever fakat faiz artırma kararı ABD’den geldiğinde bu doları güçlendirecek ve altını zayıflatacaktır. Yani kriz varsa hemen altın için fırsatların oluşmasını da sağlamayabilir. 2008 krizini inceleyin! Altın fiyatları nasıl yorumlanır buradan öğrenebilirsiniz.

1000 dolardan 670’e kadar geriledikten sonra 1000$ kırması ile 1900’lere ulaşması 32 ay almıştır. Bu tarihlerde çeşitli haber kanallarında küçük yatırımcının altın alması için çok defa haber yapılmıştır. Gerçekten altında boğa dalgası yaşanmış ve dikkate değer bir kesim bu taktiğinden para kazanmıştır. Fakat altın düşmeye başladıysa yatırımlarınız asla sonlanmamalıdır. Fırsat asla bitmez, Forex ile altın gerilerken short işlemler açmak da kar getiricidir. Dolardaki işlemlerinizde yön gösterecek kriter ise dolar endeksidir. ABD politikaları ile bu endeksteki değişimleri gözlemleyin.

Çok net bir açıklama yapmak istiyoruz. Eğer ABD’de parasal genişlemenin olabileceği MB başkanı tarafından telaffuz ediliyorsa fiyatlama o anda bile başlayabilir. Doların değer kaybetmesi yönünde satış işlemleri oluşabileceği gibi Euro’da yükselişler görülebilir. USD\TRY gerilemeye başlar ve TL değer kazanabilir. Altın ise bu dönemde yükseliş yaşayabilir. Bir karar ile piyasalardaki bazı tahminleri ortaya koyduk ve ülkemizde Türkçe olarak FED ya da ECB başkanının açıklamalarının yayınlandığını takip etmekte fayda olduğunu siz canlı izlerken fiyatlardaki değişimlere dikkat etmeniz gerektiğini ve bunun gerçekten kar getirici fırsatları oluşturduğu bilinen bir gerçektir.

Hangi Altın Yatırımı Daha Kazançlı Olabilir?

Gram altın yatırımı için altın ons ve Usd\Try kuru takibi sizleri belki yoracaktır. Bu iki enstrümanı ayrı ayrı çeşitli verilere göre incelemenizi öneririz. Ons altın sadece dolar ile ilgilidir ve dolar zayıflıyorsa ve altın yukarı yönlü hamleler yapmak istiyorsa zaten bir balık tutmuşsunuz demektir. Fakat ekonomik veriler açıklanmadan önce asla işlem yapmayın ya da bu veriler açıklanmasına birkaç saat varsa kısa süreli küçük lotlar halinde riskler alın. Bırakın veri açıklansın ve dalgalanma sürecine geçmeyecekse yani olumlu ve olumsuz sinyaller bir arada verilmemişse ne yapmanız gerektiğiniz daha mantıklı bir hale gelebilir.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın İşlemleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!