Altın Piyasası Durumu

Altın Piyasası DurumuAltın piyasası 2013 yılının Şubat ayından bu yana Amerikan Merkez Bankası (FED) parasal genişleme programının etkileri ile düşüş ve yükselişlerle dalgalanıyor. Yatırımcılar altında meydana gelen bu dalgalanmalar nedeniyle altının değer koruma özelliğini yitirdiği düşüncesindeler ve altına yatırım yapmaktan kaçınıyorlar. Ünlü yatırımcıların da altından ve exchange traded fonu (ETF) altın varlıklarından çıkışları fiyatların düşüşüne neden oluyor.

Dünyanın en büyük altın tüketicileri olan Çin ve Hindistan’da meydana gelen gelişmeler nedeniyle de altın fiyatları dalgalanıyor. Çin’in ekonomisinin yavaşlayan büyümesi, Hindistan’ın altın ithalatına getirdiği kısıtlamalar ve talebi düşüreceğine dair söylentiler altının düşüş göstermesine neden oluyor. Altın piyasası durumu yatırımcıların endişelerinin gün geçtikçe artmasına neden oluyor. Özellikle de ünlü milyarder yatırımcıların ve analistlerin yapmış olduğu altın yorumları altın yatırımı yerine başka yatırım araçları ile yatırım yapılması yönünde.
Düşen altın fiyatları fiziki alım ile bir miktar yükseliyor ve özellikle ülkemizde Darphane’nin altın üretimi bu sebeple rekor bir artış göstermiş durumda. Darphane 2005 yılından bu yana ürettiği en büyük altın üretimini gerçekleştirmiş durumda. 19 milyonun üzerinde cumhuriyet altını üreten Darphane piyasaya altın yetiştirmek için çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Ülkelerin merkez bankaları altın dalgalanmalarına rağmen altın rezervi arttırma hevesinden vazgeçmiyor. Özellikle Rusya, Azerbaycan ve Kazakistan bu yıl daha önceden olmadığı kadar yüksek miktarlarda altın alımı gerçekleştirdi. Türkiye’de altın rezervini arttırma yolunda ilerleyen ülkeler arasında yer alıyor. Bu şekilde düşen fiyatların yükselmesine merkez bankaları altın rezervi alımları da destek oluyor.

ABD’de beklentileri karşılamaya başlayan makro ekonomik verileri, doların değer kazanması gibi çeşitli etkenlerden dolayı ekonominin iyileştiği düşünülüyor. FED bu nedenle her ay yaptığı 85 milyar dolarlık devlet tahvili ve mortgage destekli tahvil alımını 65 milyar dolara indirmeyi düşündüklerini açıkladı. Mart ayında tarım dışı istihdam verisinin beklenenin üzerinde gelmesi, işsizlik başvurularının düşüş göstermesi ile Nisan ayında FED’in teşvikleri azaltacağına dair spekülasyonlar güçlendi ve altın ardı ardına iki sert düşüş göstererek 1,600 dolar seviyelerinden 1,320 dolar seviyelerine düşerek ayı piyasası hakimiyetine girdi.

Nisan ayında altın piyasasının ayı piyasasına girmesinin ardından Haziran ayının ortalarında yapılan FED Açık Piyasa Komitesi toplantıları sonucunda da teşviklerin 2013 yılının sonuna kadar azaltılacağı ve 2014 yılında da sonlandırılacağı kararı alındı. Altın tekrar sert düşüşler göstererek 1,180 dolar seviyelerine kadar düşüş gösterdi. Bu durum analistlere 2008 yılında ABD ekonomik krizi sırasında altının 900 dolar seviyelerinden 1,900 dolar seviyelerine yükselmesini anımsattı ve altının tekrardan bu tarz bir yükseliş göstereceğini ve altın RSI göstergesinin bunu gösterdiği söylendi. Kimi analistler ise altın fiyatlarında 2008 yılında meydana gelen ani yükseliş sonrası düzeltmeye ihtiyaç duyduğu ve bu nedenle düşüşlerin meydana geldiğini, hatta bu düşüşlerin 1,100 – 900 dolar aralığına kadar düşeceğini savundurlar.

FED Açık Piyasa Komitesi toplantı tutanaklarının yetkililere açıklanması sonrasında ise FED’in görevleri arasında yalnızca ekonomiyi düzeltmek değil, istihdamı da düzeltmek olduğu söylenerek, teşviklerin sonlandırılmasından önce istihdamda kaydedilir bir büyümenin görülmesi söylendi. Bu karar sonrasında FED Başkanı Ben S. Bernanke teşviklerin istihdamın iyileşmesinin ardından azaltılabileceğini, hatta istihdam kötüleşirse teşvik alımlarının arttırılabileceğini söyledi.

Teşviklere devam edileceği kararı doların değer kaybetmesine neden olurken, altının 1,300 dolar seviyelerine kadar yükselmesine neden oldu. Altın piyasası ürünlerinde de yükselişler gözlendi. Özellikler düşüşlerden etkilenen ETF altın varlıkları, altın kontratları, gümüş ve bakır yükseliş kaydetti. Altın düşüşlerinden en fazla etkilenen emtia gümüş oldu ve gümüş yılın en kötü performansını gösteren yatırım aracı seçildi. 24 emtianın işlem gördüğü S&P GSCI endeksinde gümüş en kötü performansı kaydeden emtia seçildi.

Altın piyasası bu yıl % 30’a yakın değer kaybı yaşadı. 12 yıllık boğa piyasa hakimiyetinden çıkan altın fiyatları, 1,320 dolar seviyesi ile ayı piyasası hakimiyetine girdi. Şimdilerde ise ayı piyasasına girdiği seviyenin de altında seyrediyor.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

1 Yorum

  • Yasemen Dilan dedi ki:

    Altın piyasasındaki durum beni endişelendiriyor. Yıllarca hatta üniversite zamanımdan beri altına yatırım yapıyorum. Bu yıla kadar hiç bu kadar endişe yaşamamıştım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!