Altın Portekiz Etkisiyle Düştü

Altın Portekiz Etkisiyle DüştüAltın fiyatları Portekiz’de yaşanan siyasi anlaşmazlıkların bugün çözüme kavuşturulacağı spekülasyonları ile düşüş gerçekleştirdi. Aynı zamanda altın fiyatlarında yarın açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisinin endişesi de yaşanıyor.

Yarın açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi için beklentiler artış yönünde. Durum böyle olunca altın yatırımcılarının endişeleri artış gösteriyor ve altında düşüşler meydana geliyor. Portekiz’de ise istifa eden Bakan Paulo Portas nedeniyle hükümet çökme tehdidiyle karşı karşıya geldi. Hükümet bütçe politikası konusunda oluşan görüş ayrılığını gidermek amacıyla Bakan Portas, Başbakan Pedro Passos Coelho ile bir araya gelmesi öncesinde Portekiz gösterge tahvilinin faizi geçen sene Kasım ayından bu yana görülen en yüksek seviyesinden düşüş gösterdi.

Spot altın % 0,2 oranında düşüş ile 1,250.37 dolar seviyesine geriledi. Fiyatların 28 Haziran tarihinde 1,180 dolar seviyelerine düşmesinden bu yana % 0,8 oranında yükseliş gerçekleşti. Ağustos vadeli altın kontratları ise New York Comex piyasasında % 0,2 oranında değer kaybı ile ons fiyatı 1,249.10 dolar seviyesine geriledi. Kontratlar dün ise % 0,7 oranında yükseliş kaydetmişti.

Vadeli kontratların işlem hacmi ise son 100 günün ortalamasının % 46 oranında altında seyrediyor. Altının FED’in teşvik politikası etkisiyle 2013 yılının başından bu yana gösterdiği düşüşler ise % 23 seviyelerine ulaştı.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları ise düşmeye devam ediyor. Bazı uzman yorumlarına göre ETF altın varlıklarının durumunda düzelme yaşanana kadar altın fiyatlarındaki yükselişler sınırlı kalacak. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu olan SPDR Gold Trust altın varlıkları 2 Temmuz tarihinde 964.69 ton seviyesi ile 2009 yılından bu yana görülen en düşük seviyeyi kaydetmişti. Dün ve bugün ise değişiklik gözlenmedi.

Gümüş altın fiyatlarında yaşanan düşüşlerden en çok etkilenen emtia oldu ve 2013 yılının başından bu yana altın ile birlikte sert düşüşler gerçekleştirdi. Spot gümüş bugün % 0,9 oranında düşüş ise 19.5975 dolar seviyesine indi.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!