Altın Sert Düştü

Altın Sert DüştüABD ekonomisinin iyileşmesi, teşviklerin sonlandırılacağı kararı ve beklentilerin üzerinde gelen ABD makroekonomi verileri altın fiyatlarının sert düşmesine neden oldu. Altın adeta dipleri yaşıyor ve 2010 yılı Eylül ayından bu yana görülen en düşük seviyeleri kaydediyor. İyi gelen ekonomik veriler sonrasında değer kazanan dolar altının düşmesine neden olmaya devam ediyor.

Spot altın % 2,6 oranında düşüş ile 1,244 dolar seviyesinden güne başladı ve bu seviye 2010 yılı 13 Eylül tarihinden bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi. Singapur saatiyle 11:57 sularında ons fiyatı 1,249.25 dolar seviyelerine ulaşan altın, ayı piyasasına girdiği Nisan ayından bu yana % 22 oranında değer kaybetti. Aynı zamanda 1920 yılından bu yana en kötü çeyrek dönemin geçirildiği de belirtiliyor. Altın düşüşlerine ek olarak gümüş fiyatları da sert düşüş gösterdi ve gümüş ons fiyatı % 4,5 oranında düşüş ile 18.7630 dolar seviyesine kadar indi.

Amerika’da dün açıklanan Mayıs ayı dayanıklı tüketim malları siparişleri verisi beklentilerin çok fazla üzerinde artış gösterdi. Aynı zamanda tüketici güveni de Haziran ayında gösterdiği yükselişler ile projeksiyonları aştı. Altın fiyatların yaşanan düşüşler nedeniyle altın destekli exchange traded fonu (ETF) altın varlıkları da büyük miktarda satış yönünde işlem görüyor ve rekor seviyelere inildi.

Sidney merkezli Fat Prophets analisti olan David Lennox, daha öncede söylediği gibi ABD’nin beklentilere göre çok daha iyi gelen ekonomik verilerinin dolara değer kattığını ve altın içinde “bunlar, altının iki tabutu için iki çivi: Güçlü bir ABD Doları ve parasal genişlemenin azaltılacağı beklentileri” şeklinde dikkat çekiyor.

Büyük kurum ve bankaların altın tahminlerini aşağı yönlü revize etmesi ise devam ediyor. Credit Suisse altın fiyatlarında yaşanan bu sert düşüşlerin yatırımcılar tarafından altına olan güveni kötü etkilediğini söylüyor. Credit Suisse tarafından yapılan bir açıklamada altının son 30 yıldan daha uzun bir sürenin en kötü zamanını geçirdiği belirtiliyor ve bu nedenle de yatırımcıların güvenini kaybettiği söyleniyor.

Credit Suisse yetkilisi olan Ric Deverell, FED toplantıları sonucunda 1,300 dolar seviyelerine inen altının 50 dolarlık bir düşüş daha gerçekleştireceğini söylemişti ve dediği gibi de oldu. Deverell önümüzdeki 12 ay boyunca altın fiyatlarının 1,150 dolar seviyelerine kadar gerileyeceğini öngörüyor. Aynı zamanda altın için beklentiler 4. çeyrekte 1,250 dolar seviyesine kadar indirildiğine de dikkatleri çekiyor. Credit Suisse küresel büyümenin zorlanması ile emtia fiyatları üzerindeki baskının artacağı belirtiliyor.

Ric Deverell külçe altının Nisan ayındaki düşüş ile sonrasında ayı piyasasına girilmesi ve 2013 yılının başından bu yana % 23 oranında değer kaybının görülmesi için son 32 yılın en büyük kaybı şeklinde yorum yapıyor.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!