Altın Ticareti Yapacaklara Öneriler

Altın Ticareti Yapacaklara ÖnerilerAltın üzerinde bu sene Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) etkileri büyük oldu. 2013 yılı Şubat ayının gelmesi ile başlayan altın düşüşleri hala devam etmekte. ABD ekonomisinin iyileşme sinyalleri vermesi ile FED’in teşvikleri azaltacağı yönündeki spekülasyonlar gün geçtikçe güç kazanıyor.

ABD ekonomisinin iyileşme belirtileri göstermesi ile birlikte dolar güçleniyor ve ABD’nin 6 büyük ticaret ortağının para birimleri karşısında doların değerini gösteren Dolar Endeksi değer kazanıyor. Bilindiği gibi dolar ve altın fiyatları ters orantılı bir ilişkiye sahipler. Doların güçlenmesi ile altın fiyatlarında düşüşler gözleniyor. Özellikler FED’in teşvik alımlarını azaltacağı spekülasyonları doların güçlenmesine ve altın yatırımcılarının da endişelerinin artmasına neden oluyor.

Altın ticareti yapacak yatırımcıların özellikle ABD’de meydana gelen gelişmeleri ve ekonomik verileri takip etmeleri gerekir. FED Başkanı Ben Bernanke’nin Kongre’de yaptığı konuşmasında teşvik programı ile ilgili açıklamaları sonrasında altında düşüşler gözlendi. Kongre’de ABD ekonomik gelişmesine bağlı olarak tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin üzerinde olumlu gelmesi ile teşvik alımlarını azaltabileceğini söylemesi altın yatırımcılarının endişelenmesine ve spekülasyonların artmasına neden oldu.

Geçtiğimiz hafta açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi beklentilerin çok fazla üzerinde geldi ve dolar güçlenirken, altında yine düşüşler gözlendi. Bu hafta altın ons fiyatı düşüşlerin etkisi ile 1,370 dolar seviyelerinde seyrediyor.

Ekonomik verilerin takibinin yapılması yalnızca altın ticareti yapacak kişiler için değil diğer yatırım araçları ile işlem yapacak yatırımcılar içinde önemlidir. Altına bağlı değişim gösteren emtialar ve diğer metallerde de ekonomik veriler sonucunda düşüşler ve yükselişler gözlenmektedir. Emtia yatırımı yapacak olan yatırımcıların son günlerde piyasalarda meydana gelen hareketleri yorumlamaları işlemlerinin başarısı adına önem taşımaktadır. Bakır fiyatları da FED teşvik politikalarından etkilenen bir metal ve aynı zamanda altında da meydana gelen düşüşler ile birlikte metal piyasasında baskılar artıyor. Çin’in ekonomik verilerinin olumsuz gelmesi ve FED’in teşvikleri azaltacağı spekülasyonları sonucunda bakır fiyatları da sert düşüşler gerçekleştiriyor.

Altına yatırım alternatifi olan gümüş de düşüşler gerçekleştiriyor ve gümüş fiyatları 21.70 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Emtia yatırımı metallerinde yaşanan düşüşler yatırımcıların hisse senedi ve likidite yani para birimlerine yönelmelerine neden olmakta. 2013 yılı boyunca özellikle ABD hisse senedi endekslerinde rekor yükselişler kaydedildi ve hisse senetleri boğa piyasasındaki 5. yılına girdi.

Altın ticareti yapacak kişilerin iyi bir piyasa takipçisi olması işlemlerinin başarılı ve kazançlı sonuçlanması adına büyük önem taşımaktadır. Hisse senedi ve dolarda meydana gelen gelişmelerin özellikler takip edilmesi gerekmektedir.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Ticareti

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!