Altın Üzerine Çin ve FED Etkisi

Altın Üzerine Çin ve FED EtkisiAltın fiyatlarının 2013 yılının başından bu yana düşüşlerinin en önemli nedeni Amerikan Merkez Bankası (FED) ve daha sonrada Çin. Altın fiyatları FED ve Çin etkisiyle son 2,5 yılın en düşük seviyelerini yaşıyor. Uzmanlar ve analistler ise altın ons fiyatının 1,200 dolar seviyesinin altına inebileceğini söylüyorlar. Çin’deki yavaş büyüme sinyalleri altını olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Altın fiyatlarında yaşanan sert düşüşler nedeniyle yatırımcılar tarafından artık güvenli liman olarak nitelendirilmiyor. 2013 yılının başından bu yana % 23 oranında değer kaybı meydana geldi. 12 yıllık hakimiyetin kurulduğu boğa piyasasından Nisan ayında 1,320 dolar seviyesi ile çıkılarak ayı piyasası hakimiyetine girildi. FED’in teşvikleri azaltacağı spekülasyonunun en son FOMC toplantıları ile güçlenmesi sonrasında 1,300 dolar seviyesinin altına inildi.

Spot altın % 0,4 oranında düşüş ile ons fiyatı 1,276.73 dolar seviyesinde. Singapur piyasasında altın gün boyunca en az % 0,7 oranında düşüşler ve yükselişler gerçekleştirdi. Bazı uzmanlar altın RSI seviyesinin 30 seviyesinin altına çok fazla inmesi durumunda fiyatlarda sıçramanın olabileceğini söylüyor. Seviye şu an 27.7 seviyesinde ve teknik analistler bir sıçrama bekliyorlar.

Altın beklentileri ise aşağı yönlü revize edilmeye devam ediyor. En son Morgan Stanley bütün altın fiyat tahminlerini aşağı yönlü revize etti. Altın fiyatları şu an da ise; % 0,18 oranında yükseliş ile 1,279.80 dolar seviyesinden işlem görüyor. FED’in geçtiğimiz hafta gerçekleştirmiş olduğu FED Açık Komite toplantıları sonrasında teşviklerin 2013 yılının sonuna kadar azaltılacağını ve 2014 yılında da sonlandırılacağının açıklanmasının ardından altın fiyatları 1,269 dolar seviyelerine kadar düşüş gösterdi. Düşük fiyatlarına gelen alımlar ile 1,300 dolar seviyelerine yükselen altın bu hafta da düşüşlerine devam ediyor.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıklarında da büyük düşüşler gözleniyor. 2,094.647 ton seviyesine inildiği ve bu seviyenin de 2010 yılı Haziran ayından bu yana görülen en düşük seviye olduğu söyleniyor.

Ağustos vadeli altın kontratları New York Comex piyasasında % 0,9 oranında artış ile ons fiyatı 1,287.90 dolar seviyesine yükseldi. Daha sonra 1,277.80 dolar seviyesine geriledi.

Spot gümüş fiyatları ise dün % 2,1 oranında düşüş gösterdikten sonra bugün % 0,7 oranında daha düşüş kaydetti ve ons fiyatı 19.56 dolar seviyesine indi.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!