Altın ve Dolar

Altın ve DolarBilindiği gibi finans piyasalarında altın, Amerikan doları üzerinden işlem görmektedir ve bu nedenle de altın ile dolar arasında ters orantılı bir ilişki söz konusudur. Amerikan dolarının yükselmesi altının düşmesine neden olmaktadır ve yatırımcılar da daha yüksek kazanç elde edecekleri düşüncesi ile emtialar yerine likiditeyi tercih etmektedir. 2013 yılının başından bu yana altın fiyatlarında meydana gelen düşüşün ana nedeni Amerikan Merkez Bankası’nın parasal genişleme programıdır. Dünyanın en büyük ekonomisi olan Amerikan ekonomisinden iyileşme sinyallerinin alınması ile her ay yapılan 85 milyar dolarlık varlık alımını azaltacağını belirtmesi ile altın fiyatlarında sert düşüşler gözlenmiştir. Teşviklerin etkisi ile 2013 yılı için döviz ve özellikle de hisse senedi yılı olduğu söylenebilir.

Altın bu hafta dolarda meydana gelen düşüşlerin etkisi ile değer kazandı ve yatırımcı talebinde görülen artışların da etkisi ile 3 haftanın en yüksek seviyelerine ulaştı. Altına bağlı olan diğer değerli maden ve metallerde de yükselişler gözleniyor. Spot altın % 0,8 oranında artış ile 1,346.61 dolar seviyesine yükseldi. Bu seviye 24 Temmuz tarihinden bu yana görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi. Ardından altın ons fiyatı 1,341.98 dolar seviyelerinden işlem görmeye başladı.

Altında 2013 yılının başından bu yana devam eden dalgalanmalar nedeniyle altın yatırımları ile ünlü yatırımcılar da ellerindeki altın rezervini satmaya başladılar. Bu hafta altında meydana gelen yükselişler ise; ünlü milyarder John Paulson’un SPDR Gold Trust’ta bulunan altın varlıklarını ikinci çeyrekte % 53 oranında düşürmesine rağmen gerçekleşti.

SPDR Gold Trust dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu ve 2013 yılında altında meydana gelen düşüşler nedeniyle büyük kayıplar gösterdi. Fondaki altın varlıkları 9 Ağustos tarihinde son 2 ayda gösterdiği ilk yükselişini gösterdi ve ardından 913.23 ton seviyesine yükseldi. Dünyanın en büyük ikinci altın tüketicisi olan Çin’de ise Şanghay Altın Borsası gösterge spot kontratının işlem hacmi dün 10,739 kilogram artış gösterdi ve bu seviye 6 Ağustos tarihinden bu yana görülen en yüksel artış olarak kaydedildi.

Altın Temmuz ayında % 7,4 oranında yükseliş göstererek 2012 yılı Ocak ayından bu yana gösterdiği en iyi aylık performansını kaydetti. John Paulson dışında altın yatırımları ile ünlü diğer bir yatırımcı George Soros’ta elindeki altın ile satış yönünde işlem yapıyor. SPDR Gold Trust’daki altın varlıkları da 2013 yılının başından bu yana % 32 oranında düşüş gösterdi.

Dünya Altın Konseyi tarafından açıklanan verilere göre, altın ikinci çeyrekte, exchange traded fonu satışları ve daha az gelen merkez bankası altın rezervi alımları nedeniyle % 12 oranında düşüş gösterdi ve son 4 yılın en düşük seviyesi olan 856.3 ton seviyesine indi. En büyük altın tüketicileri arasında yer alan Hindistan’ın talebi ise aynı dönemlerde % 71 oranında artış gösterirken, Çin’in talebi % 87 oranında artış gösterdi.

Altın vadelileri de yükselişe geçti. Aralık vadeli altın kontratları New York altın piyasası olan Comex’te % 0,9 oranında yükseliş ile 1,345.90 dolar seviyesine ulaştı.

Spot gümüş ise % 1,4 oranında yükseliş ile ons fiyatı 22.188 dolar seviyesine tırmandı. Bu seviye 14 Haziran’dan bu yana görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

1 Yorum

  • Nurgül dedi ki:

    Annem aklım erdiği zamandan beri hep bu altın ve dolar ilişkisinden bahsederdi. Haklıymış. Yazı için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!