Altın ve Gümüş Dipten Yükseldi

Altın ve Gümüş Dipten YükseldiAltın fiyatları dün ABD’nin beklentilerin çok üzerinde gelen dayanıklı tüketim malları siparişleri verisinin etkisiyle 1,222 dolar seviyesine kadar düştü. 34 ayın en kötü dönemlerinin geçirildiği söylendi ve yatırımcılar altından çıkışlarını sürdürdü. Altın piyasası 1920 yılından bu yana görülen en kötü performans olarak kaydedildi.

Yatırımcıların FED’in teşvik programına odaklanmaları ve en büyük altın destekli exchange traded fonunda altın varlıklarının seviyesinin korunması ile birlikte altın son 4 gün içerisinde ilk kez yükseliş gösterdi. 2010 yılı Ağustos ayından bu yana görülen en düşük seviyelerini kaydettikten sonra toparlanmaya başladı.

Spot altın % 1,4 oranında yükseliş ile ons fiyatını 1,244.06 dolar seviyesine yükseltti. Singapur saatiyle 10:42 sularında ise altın ons fiyatı 1,243.86 dolar seviyesinde sabitlendi. Altın fiyatları dün 1,222 dolar seviyesine kadar düştü. Gümüş fiyatları ise % 2.2 yükseliş ile ons fiyatı 18.934 dolar seviyesinden işlem gördü.

Altın fiyatlarında yaşanan bu son düşüşler ile birlikte 2013 yılının başından bu yana % 23 oranında değer kaybı yaşandı. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) altın varlıkları 1,000 tonun altına indi. ABD’de sürdürülebilir iyileşme adına yapılan teşvik alımlarının 2014 yılında sonlandırılacağı kararının alınması sonrasında altın fiyatları Nisan ayında ayı piyasasına girdiği seviyenin çok fazla altına indi. ABD’den ardı ardına olumlu gelen ekonomik veriler ise altın düşüşünü hızlandırdı.

Altında yaşanan değer kayıplarından en fazla ETF’ler etkilenmiş durumda. yatırımcıların ETF’lerden rekor çıkışları, metalin değer koruma özelliğine olan güvenlerini yitirmesinin ardından % 26 oranında düşüş gerçekleştirdi. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu olan SPDR Gold Trust altın varlıkları 25 Haziran günü, 2009 yılı Şubat ayından bu yana görülen en düşük seviyesini kaydettikten sonra dün fazla değişiklik göstermedi. Bu çeyrekte SPDR Gold Trust altın varlıkları % 21 oranında düşüş göstererek fonun işlem görmeye başladığı 2004 yılından bu yana görülen en büyük gerileme yaşandı.

Ağustos vadeli altın kontratları ise New York Comex piyasasında % 0,8 oranında yükseliş ile ons fiyatı 1,239.70 dolar seviyesine ulaştı. Daha sonra 1,238.70 dolar seviyesinde kaldı. Vadeli kontratları 14 günlük RSI göstergesi 23.8 seviyesine indi.

Emtia endeksi olan S&P GSCI en kötü performansını gösteren yatırım aracı olarak gümüşü seçti ve dün ons fiyatı 18.445 dolar seviyesine inerek 2010 yılı Ağustos ayından bu yana görülen en düşük seviye kaydedilmiş oldu. Gümüş 2013 yılı başından bu yana % 38 oranında değer kaybetti. Bu çeyrekte ise son düşüşler ile birlikte % 33 oranında değer kaybı yaşamış oldu.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!