Altın Yatırımları Dalgalı

Altın Yatırımları DalgalıAltın fiyatlarında meydana gelen sert düşüşler sonrasında yatırımcıları altın yatırımı yapmaktan kaçınmaya başladı. Uzmanlar önerilerinde, yatırımcıların ellerinde bulunan altın ile satış yönünde işlem yapmalarını, emtia yatırımı yapmaktan uzak durmalarını ve hisse senetlerini yönelmelerini dile getiriyor.

Yatırımcılar altın fiyatları konusunda büyük etki yaratan FED’in açıklamalarına dikkatlerini çevirmiş durumda. FED’in teşvik politikalarını sonlandıracağı yönünde artan endişeler altının düşüş gerçekleştirmesine neden oluyor. Düşen fiyatlara gelen alımlar ile bir miktar toparlanan altın kayıp – kazanç bölgesinde dalgalanmaya devam ediyor.

Altın dün düşük fiyatlarına gelen alımlar ile 1,243.50 dolar seviyelerine yükseldi ve ardından 1,245.10 dolara ulaştı. Gün içerisinde % 0,2 oranında düşüş ve yükselişler gerçekleştirdi. FED’in teşvik politikalarını sonlandıracağı spekülasyonunun FED Açık Komite Toplantıları sonrasında bir karar bağlanması ile altın 28 Haziran tarihinde 1,180.50 dolar seviyelerine kadar düştü. 1920 yılından bu yana gerçekleştirdiği en kötü çeyrek performansını gerçekleştirdi ve son 34 ayın en düşük seviyelerine indi.

FED teşviklerinin sonlandırılacağı etkisiyle altın 2013 yılının başından bu yana % 23 oranında değer kaybetti. Aynı zamanda altın yatırımcıları da altının değer koruma özelliğini kaybettiği düşüncesi ile altın satışına yöneldiler. Altın yatırımcılarının dikkatleri şimdi ise 5 Temmuzda açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi ve ABD’li işverenlerin istihdamı verilerinde. Verilerde artış bekleniyor ve uzmanlar artışlar ile altın fiyatlarının düşük seviyelerini koruyacağını söylüyor.

Altın dün doların güçlenmesi ile % 0,7 oranında düşüş gerçekleşti. ABD verilerinin iyi gelmesi ve ekonominin iyileşme sinyalleri vermesi doların güçlenmesine neden oluyor. Bu haftanın son işlem gününde açıklanacak olan işsizlik oranı verisinin düşmesi ve tarım dışı istihdam verisinin artış göstermesi bekleniyor. Beklentiler gerçekleşirse, dolar değer kazanacak ve altın fiyatları da düşük seviyelerini koruyacak.

Altında yaşanan düşüşler altın kontratlarının da büyük düşüşler göstermesine neden oldu. Şanghay Altın Borsası gösterge kontratının işlem hacmi 25 Haziran tarihinden bu yana her gün 14,000 kilogram üzerinde seyretti. Geçen sene ise bu seviye üç katından daha fazlaydı. Ağustos vadeli altın kontratları New York Comex piyasasında ons fiyatı 1,245 dolar seviyesini korudu.

Son olarak dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) olan SPDR Gold Trust altın varlıkları dün 964.69 tona indi ve bu seviye 2009 yılından bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi. Küresel anlamda da ETF altın varlıkları düşüş göstermeye devam ediyor ve 2013 yılının başından bu yana % 22 oranında düşüş ile 589.4 ton düşüş gerçekleşti.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!