Altın Yükselişe Geçti

altin-yukselise-gectiAltın, New York piyasasında fiziki talep beklentisi ve düşüş gösteren doların etkileri ile yükseliyor. Gün boyunca yükseliş gösteren altın fiyatları % 0,84 oranında yukarı yönü ile 1,259.33 dolar seviyesinden işlem görüyor. Büyük düşüşler gösteren altın fiyatlarına güçlü bir fiziki alımın gelebileceği beklentileri ise artış gösteriyor ve altın bu etkiler ile 3 gündür yükseliyor.

ABD’nin 6 önemli ticaret ortağının para birimi karşısında doların değerini gösteren Dolar Endeksi, dün 2010 yılı Temmuz ayından bu yana görülen en yüksek seviyelere yükselmesinin ardından % 0,4 oranında düşüş gerçekleştirdi. Altın fiyatları ise 2013 yılının ikinci çeyreğinde % 23 oranında düşüş gösterdi. 28 Haziran tarihinde 1,180 dolar seviyesi ile son 34 ayın en düşük seviyelerini gösterdi. Aynı zamanda 1920 yılından bu yana gösterdiği de en kötü çeyrek performansını gösterdi. Bunların en önemli nedeni ise Amerikan Merkez Bankası (FED) teşvik alımlarının sonlandırılacağı spekülasyonları.

Spot altın Londra piyasasında % 0,6 oranında değer kazancı ile 1,258.46 dolar seviyesine ulaştı. Ağustos vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında % 0,8 oranında yükseliş ile 1,255.80 dolar seviyesine tırmandı. Kontrat dün ise 1,258.70 dolar seviyeleri ile 3 Temmuz tarihinden bu yana görülen en yüksek seviyesini gösterdi. Vadeli altın işlem hacmi ise; son 100 günün ortalamasının % 13 oranında altında gerçekleşti.

Vadeli altın kontratları, ABD merkez bankasının faizleri düşürmesi ve varlık alımları konusunda diğer merkez bankalarına da örnek olması ile, 2008 yılında fiyatlarını 2 katına ulaştırmıştı. 2011 yılı Eylül ayında 1,923.70 dolar seviyesi ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetmişti.

Altın destekli exchange traded fonları (ETF) altın varlıkları ise dün, 10.1 ton düşüş ile 1,983.6 ton seviyesine düşerek, 2010 yılı Mayıs ayından bu yana gösterdiği en düşük seviyeyi işaret etti.

Altın ile birlikte gümüş de yükselişe geçti. Eylül vadeli gümüş kontratları New York piyasasında % 1,1 oranında yükseliş ile 19.345 dolar seviyesine ulaştı. Gümüş, 24 emtiayı içeren S&P GSCI endeksinde en kötü performansı sergileyen emtia seçilmişti.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!