Altın Yükselişinin Nedenleri

Altın Yükselişinin Nedenleri2013 yılına girilmesi ile birlikte güvenli liman olarak nitelendirilen altın, düzensiz dalgalanma gösteren fiyatları nedeniyle ayı piyasasına girdi. Şubat ayından bu zamana kadar devam eden altın fiyatları dalgalanması nedeniyle yatırımcılar altına olan güvenlerini kaybetti.

Mayıs ayının son gününde altın fiyatları iki haftanın zirvesini gördü. ABD Merkez Bankası’nın teşvik alımlarına devam edeceği haberlerinden destek bulan altın fiyatları son 1 ayın en iyi haftalık performansını gösterdi. Aynı zamanda altına bağlı olan diğer değerli maden ve metallerde de yükseliş gözlendi. Gümüş de altın yükselişlerinden destek buldu ve gümüş vadeli kontratları % 1,8 oranında artış ile 22.82 dolar seviyesine yükseldi. Gümüşte 2 Mayıs tarihinden bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

Spot altın % 0,6 oranında yükseliş kaydederek 1,422.10 Dolar seviyesinden işlem gördü. Bu seviye 15 Mayıs tarihinden bu yana görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi. Altın fiyatları bu hafta toplamda % 2,1 oranında yükseliş kaydetti ve aylık kayıp miktarını azalttı. Ağustos vadeli altın kontratları da, New York Comex piyasasına % 0,2 oranında yükseldi ve ons fiyatı 1,414.40 Dolar seviyesine ulaştı.

Altın 2013 yılı boyunca hisse senetlerinin yükseliş göstermesi, doların ABD ekonomisi iyileşmesi ile güçlenmesi ve FED’in teşvik alımlarını daraltacağı endişeleri ile birlikte % 16 oranında düşüş kaydetti. Şubat ayının gelmesiyle ardı ardına gelen düşüşler sonrasında altın güvenli liman olmaktan çıktı ve Nisan ayında gösterdiği sert düşüşler sonrasında ayı piyasası hakimiyetine girdi. Ünlü milyarder yatırımcıların yapmış olduğu altın yorumları, bankaları ve yatırımcıları etkiledi. Kurumlar ve bankalar 2013 yılı için altın beklentilerini aşağı yönlü revize ederken, yatırımcılar altın ile işlem yapmaktan uzak durdular.

Altın fiyatlarında gözlenen sert düşüşler sonrasında altın tüketicileri kuyumculara akın ettiler. Kuyumcuların bazıları piyasada altın yok sözleriyle altın satışı yapmazken, bazıları da altını değerinin üzerinde sattılar. Darphane piyasaya altın yetiştirmek için çift vardiya çalıştı ve zamanında altın sevkiyatını gerçekleştirdi. Daha sonra darphane işsizliği yükseltti söyleri ile yine altın gerçek değerinden satılmayınca darphane açıklama yaparak işçiliği arttırmadıklarını söyledi.

Altın fiyatları düşüşleri sonucunda exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları da azaldı. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu SPDR Gold Trust altın varlıklarında büyük düşüşler kaydedildi. Haftanın son işlem günüde meydana gelen yükseliş ile birlikte, SPDR Gold Trust altın varlıkları 9 Mayıs tarihinden bu yana ilk kez yükseldi ve seviyesini korudu.

ABD ekonomisinin iyileşmesinin sağlamlığı için FED Başkanı Ben S. Bernanke teşvik alımlarına devam edeceğini açıkladı. Her ay 85 milyar dolarlık varlık alım programının daraltacağı yönünde gelişen endişeler ise altının düşüş yaşamasına neden olmuştu. Altın, daha önce 2011 yılı Haziran ayında FED’in 2.3 trilyon dolarlık iki parasal genişleme turu ile birlikte % 70 oranında yükseliş kaydetmişti.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!