Altın Yükselmeye Devam Edecek mi?

Altın Yükselmeye Devam Edecek mi?FED’in teşvikleri sonlandıracağı endişeleri ile düşüş gösteren altın fiyatları, açıklanan kararlar ve spekülasyonlar nedeniyle kayıp – kazanç bölgesinde gidip geliyor. FED’in Haziran ayında gerçekleştirmiş olduğu FED Açık Piyasa Komitesi toplantı tutanaklarından teşviklerin 2013 yılının sonuna kadar azaltılacağı ve 2014 yılında da teşviklerin sonlandırılacağı kararı alınmıştı.

Toplantı tutanaklarının yetkililere açıklanma sonrasında ise FED’in öncelikli olarak istihdamda kayda değer bir iyileşmeyi sağlaması ardından teşvikleri sonlandırması söylendi. Bu karar sonrasında FED Başkanı Ben S. Bernanke’nin teşvikleri devam ettireceğine dair yaptığı konuşması ile altın fiyatları yükselişe geçti. Teşviklerin sonlandırılacağı haberi ile 1,180 dolar seviyelerine düşen altın fiyatları tekrardan 1,300 dolar seviyelerini gördü. Birbirine zıt açıklamalar sonrasında ise 1,279 dolar seviyelerinde dalgalanmaya başladı.

Altın fiyatlarının FOMC toplantıları öncesinde, ayı piyasasına girmesine neden olan seviyenin çok altına 1,269 dolar seviyelerine inmesi sonrasında bazı teknik analistler altın RSI seviyesinin 30’un altına çok fazla düşmesi ile fiyatlarda sıçramaların olabileceğini söylediler. Altın RSI seviyesi bir haftadan fazla bir süre 23 seviyelerinde seyretti. Toplantı sonrasında teşviklerin sonlandırılacağının söylenmesi ile 1,180 dolar seviyelerine düşen altın ons fiyatı, düşük fiyatlarına gelen alımlarla yükselişe geçti. Ardından da teşviklerin devam ettirileceğinin söylenmesi ile 1,300 dolar seviyelerine kadar yükselebildi.

Dalgalanmaya devam eden altın fiyatları bu sıra 2011 yılı Ekim ayından bu yana görülen en iyi haftalık performansını kaydediyor. Bernanke’nin teşvikleri devam ettireceği yönündeki açıklamasına ek olarak ABD perakende satış verisinin de beklenenin altında gelmesi ile altın yönünü yukarı çevirdi. Bazı analistler altının yükseleceğini savunsalar da, bazı analistler altında bu sene sonuna kadar en fazla 1,300 dolar seviyelerinin görüleceğini savunuyor. Altın teknik analizi ise altın fiyatlarının 3 aya içerisinde 1,150 dolar seviyesine inebileceğini söylüyor.

Yatırımcılara uzman tavsiyeleri altın ile uzun vadede yatırım yapılması yönünde. Altın teşviklerin azaltılacağı endişeleri ile 1,180 dolar seviyelerine inmesi sonucunda uzun vadeli ayı piyasası hakimiyetine girildi. Barclays tarafından yapılan teknik analiz ise altın fiyatlarının 1,335 dolar seviyelerine gördükten sonra tekrar düşüşe geçeceğini söylüyor. 1,335 dolar seviyelerine yükselmenin ardından son 3 yılın en düşük seviyesi olan 1,100 dolar seviyelerinin görülebileceği söyleniyor.

Yani altın bir süre daha yükselecek ve ardından tekrar yönünü aşağı çevirecek…

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!