Altında Alım Vakti Geldi mi?

Altında Alım Vakti Geldi mi?2008 yılı ve 2009 yılı arasında ani bir yükselişe geçen altın ons fiyatı 900 dolar seviyesinden 1,900 dolar seviyelerine kadar yükselmişti. 2013 yılının başından bu yana devam eden dalgalı seyir sonrasında Nisan ayında ayı piyasası hakimiyetine giren altın için yine aynı benzetme yapılıyor. Altın Haziran ayının ortalarına doğru 1,180 dolar seviyelerine gören altın fiyatları düşük fiyatlarına gelen alımlar ve FED etkisiyle yönünü yukarı çevirdi.

Altın 2013 yılı Şubat ayından bu yana FED’in teşvik programını azaltacağı etkileri ile kayıp – kazanç bölgesinde gidip geliyor. Yatırımcılar ise değerli maden olan altının değer koruma özelliğini yitirdiği düşüncesinde ve altına yatırım yapmaktan uzak duruyorlar. Elinde altın olan yatırımcılar ise altın ile satış yönünde işlem yapmayı tercih ediyorlar. Aynı zamanda ünlü yatırımcıların altın üzerine yaptığı yorumlar ve tahminler yatırımcıların altın işlemlerine yön veriyor.

Yılbaşından bu yana devam eden altın düşüşlerinin en önemli nedeni Amerikan Merkez Bankası (FED) teşvik programı. FED Başkanı Ben S. Bernanke ABD ekonomisinden iyileşme sinyalleri aldıklarını ve her ay yapılan 85 milyar dolarlık tahvil alımını azaltacaklarını söyledi. Bu haber altın fiyatlarının düşüşüne neden oldu. Aynı zamanda dünyanın en büyük altın tüketicisi olan iki ülke Hindistan ve Çin’in de altın taleplerinde azalma olacağına dair çıkan spekülasyonlar altın fiyatlarının düşüşünü hızlandırdı. Altın 2013 yılının başından bu yana % 30’a yakın değer kaybı yaşadı.

FED’in Haziran ayında gerçekleştirmiş olduğu FED Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarından, 2013 yılının sonuna kadar tahvil alımının azaltılacağı ve 2014 yılında da tahvil alımının sonlandırılacağı kararı alınmıştı. Bu karar altın fiyatlarının 1,180 dolar seviyelerine düşmesine ve uzun vadeli ayı piyasası hakimiyetine girmesine neden olmuştu. Geçtiğimiz hafta açıklanan toplantı tutanakları sonucunda ise yetkililer FED’in önce istihdamda kayda değer bir iyileşmenin ve artışın sağlanması, daha sonrasında tahvil alımlarını azaltması kararını verdiler. FED başkanının bu kararı kamuoyuna açıklaması sonrasında ise altın fiyatları destek bulurken, dolar ve ABD hisse senetleri dengesiz açıklamalar sonrasında değer kaybı yaşadı.

Altının 1,180 dolar seviyelerini görmesinin ardından altın RSI seviyesine dayanarak bazı analistler altın ons fiyatının daha önce olduğu gibi sıçrama yaşayacağını söylediler. Bazı analistler ise altın fiyatlarının 1,100, 1,000 ve 900 dolar seviyelerini göreceğini söylediler. Altın RSI seviyesine göre tahmin yapan analistlerin dediği gibi altın fiyatları bir sıçrama gerçekleştirerek 1,300 dolar seviyelerini gördü. Daha sonra 1,278 dolar seviyelerinde dalgalanmaya başladı. Bazı analistler şimdi ise altında alım vaktinin gelip gelmediğini tartışıyorlar. Bazı analist ve uzmanlar altın için uzun vadede alım fırsatının doğduğunu düşünüyorlar.

Altın işlemleri yapacak olan yatırımcılara uzmanların tavsiyesi de uzun vadede altına yatırım yapılması yönünde.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın İşlemleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!