Altında Temel Analizler

Altında Temel AnalizlerAltın yatırımcılarının dikkat etmeleri gereken en önemli konulardan bir tanesi temel analizdir. Temel analizler denildiğinde ise akla öncelikli olara piyasa takibi gelmektedir. Aynı zamanda teknik analiz araçlarından olan fiyat grafiklerinin de teknik analiz yöntemleri ile analiz edilmesi ve temel analizlerden elde edilen sonuçlarla birlikte yorumlanması ile doğru ve kazanç getirecek pozisyonlar açılabilmektedir.

Temel analizler genellikle ülkelerde açıklanan ekonomik verileri kapsamaktadır. Buna verilebilecek en yakın örnek ise ekonominin canlılığını ve iyimserliğini gösteren tarım dışı istihdam verisidir. ABD tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan istihdam verisi sonrasında Dolar Endeksi güçlenmiş ve altın fiyatlarında düşüşler meydana gelmiştir. Bunun gibi verilerin takip edilmesi altın yatırımlarına yön verilmesi adına önem taşımaktadır.

Enflasyon ve faiz oranları gibi veriler tüketicilerin alım güçleri üzerine etki etmektedir. Bu verilerin yükseliş göstermesi sonucunda tüketicilerin alım gücü düşecektir ve para birimine karşı olan güven azalacaktır. Piyasaya yabancı para birimlerinin girişi de artış göstereceğinden para birimi değer kaybedecektir. Yatırımcılar ise bu dönemlerde düzensiz dalgalanma gösteren para birimleri ile işlem yapmak istemezler ve güvenli liman olarak gördükleri altına yatırım yaparlar. Altının güvenli liman olarak görülmesinin sebebi ise ülkelerin merkez bankalarının elinde her daim altın rezervinin bulunmasıdır.

2013 yılına gelene kadar altın işlemleri yatırımcılarına 12 yıl boyunca yüksek kazançlar sağlamıştır. 2013 yılına gelindiğinde ise ABD’nin ekonomisinin iyimserliği adına FED Başkanı Ben Bernanke tarafından uygulanan teşvik alımları (parasal genişleme) ile ilgili olarak ekonomiden iyileşme sinyalleri alınması ile teşviklerin azaltılacağı yönünde çıkarılan spekülasyonlar altın fiyatlarının düşmesine neden oldu. Nisan ayına kadar dalgalı devam eden düşüşler, Nisan ayında açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin çok üzerinde ve işsizlik oranlarının azalması ile teşviklerin azaltılacağına dair spekülasyonların güçlenmesi ile altın iki sert düşüş gösterdi ve ayı piyasası hakimiyetine girdi. Aynı zamanda 2013 yılının başından beri emtia fiyatları da altına bağlı olarak düzensiz dalgalanmalar gösteriyor.

Ayı piyasasına girdikten sonra bir süre toparlanma gösteren altın FED etkileri ile kayıp – kazanç bölgesinde gidip gelirken, Mayıs ayının sonlarında FED’in yaptığı toplantılardan sonra ekonomide sürdürülebilir iyileşmenin sağlanması ve tarım dışı istihdam verisinin artış göstermesi ile teşvikleri sonlandıracağı söylemesi tekrardan altının düşüş yaşamasına neden oldu. Yatırımcılar altının değer koruma özelliğini yitirdiğini savunurken, uzman yatırımcı ve analistler de Altın Fiyatları Ne Olacak sorularına yanıt bulmaya çalışıyor. Ekonomiden iyileşme sinyallerinin alınması ve verinin beklentilerin üzerinde gelmesi ile altın ikinci çeyrekte % 23 oranında değer kaybı gösterdi. 1.180 dolar seviyelerine kadar düşen altın fiyatları, aynı zamanda dünyanın en büyük altın tüketicisi olan Çin ve Hindistan’ın talepleri düşüreceği endişesi ile de düşüşlerini sürdürüyor.

Görüldüğü gibi fiyatlar üzerine temel analiz araçlarından olan verilerin ve merkez bankalarının politikalarının etkileri büyüktür. Bu nedenle yatırımcıların piyasa takibi yaparken her şeyden önce altının özellikleri bilmeleri ve fiyatlarının nelerden etkilendiği ile ilgili bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Bilindiği gibi fiyatlar arz ve talebe göre belirlenmektedir. Bunun yanında ise arz ve talep üzerine etkili olan faktörler bulunmaktadır. Yalnızca arz ve talep dengesinin takibinin değil, arz ve talebi etkileyebilecek verilerinde takibinin yapılması gerekmektedir.

Altın yatırımı yapacak olan kişilerin tüm bu faktörleri bilmeleri ve ek olarak da teknik analiz araçları ile ilgili de bilgi sahibi olmaları kazançlı yatırım yapabilmeleri için şarttır. İyi bir piyasa takibi, fiyat grafiklerinin doğru yorumlanması adına önemlidir.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın İşlemleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!