Altındaki Düşüş Sona Erdi mi?

Altındaki Düşüş Sona Erdi mi?Altın fiyatları geçtiğimiz haftadan bu yana yükseliş göstermeye başladı. Bunun sebebi ise altın fiyatlarında düşüşün ana nedeni olan FED’in teşvikleri. FED Açık Piyasa Komitesi toplantıları sonunda teşviklerin sonlandırılacağı kararı alınmıştı. Ancak toplantı tutanaklarının yetkililere açıklanması sonrasında öncelikle istihdamın düzeltilmesi, daha sonra teşviklerin sona erdirilmesi kararı alındı.

FED Başkanı Ben S. Bernanke’nin 2013 yılının Şubat ayında olumlu gelen ekonomik veriler karşısında, ABD ekonomisinden iyileşme sinyalleri aldığını ve teşvikleri azaltabileceğini açıkladı. Açıklama sonrasında doğan spekülasyonlar altın fiyatlarının düşüş göstermesine neden oldu. Ardından Nisan ayında açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisinin beklentileri karşılaması durumunda teşviklerin azaltılacağı söylendi. Nisan ayında beklentileri karşılayan veri sonrasında altın ardı ardına iki sert düşüş gerçekleştirerek 12 yıllık boğa piyasası hakimiyetinden çıkarak ayı piyasası hakimiyetine girdi.

Altının teşvik politikalarından bu kadar etkilenmesinin nedeni ise öncelikle doların güçlenmesi. Bilindiği gibi altın ve dolar arasında ters bir orantı söz konusudur ve doların güçlenmesi altının değer kaybetmesine neden olmaktadır. Finans piyasalarında kişiler genellikle likiditeden daha kolay kazanç sağlamaktadır. Para birimleri ile yapılan işlemler de likiditeyi etkilemektedir. Ülkelerde meydana gelen ekonomik ve siyasi krizlerde para birimi ilk etkilenen yatırım aracı olduğu için kişiler para birimleri yerine emtialarla işlem yapmayı tercih ederler. Emtia yatırımı da uzun vadede yüksek kazanç elde etmeyi mümkün kılmaktadır.

Beklentileri karşılayan makro ekonomik veriler ise para birimlerinin yeniden değerlenmesi anlamına gelmektedir ve yatırımcılar günlük işlemler yaparak dahi kazanç elde edebilmektedir. Doların olumlu gelen makro ekonomik veriler karşısında değer kazanması ve yatırımcıların da altın yerine dolara talep göstermesi ile altın düşüp dolar yükselmektedir. Yatırımcıların en basit olarak bu nedenlerden dolayı iyi bir piyasa takibi yapmaları, yatırım araçlarının nelerden etkilendiklerini bilmeleri ve yatırımlarına buna göre yön vermeleri gerekmektedir.

FED Başkanı Bernanke’nin geçtiğimiz hafta teşviklere devam edileceği yönündeki açıklamaları sonrasında altın yükselmeye başladı. Özellikle de istihdamın kötüleşmesi durumunda teşviklerin arttırılabileceğinin kaydedilmesi ve işsizlik oranlarının geçtiğimiz hafta beklenenden daha az iyileşmesi altının yükselişlerine destekledi. Altın Nisan ayında 1,320 dolar seviyeleri ile ayı piyasası hakimiyetine girmişti ve Haziran ayında teşviklerin sonlandırılacağına dair spekülasyonların çıkması da 1,180 dolar seviyelerinin görülmesine neden olmuştu. Altın teşviklerin devam ettirileceği kararı sonrasında ise yaklaşık 1 ay sonunda tekrardan 1,300 doların üzerine çıkmayı başardı ve 2010 yılından bu yana görülen en uzun süreli yükseliş dönemini geçirdi.

Altında düşüşlerin sona erip ermediği konusunda ise uzmanlar ve analistler ikiye bölünmüş durumda. Bazı analistler altında bu yıl görülebilecek en yüksek seviyenin 1,300 dolar olduğunu söylüyor ve altının 1,150 dolar seviyelerine kadar düşebileceği söyleniyor. Bazı analistler ise altın fiyatlarında düzeltme döneminin yaşandığını ve altın RSI göstergesinin dönem sonunda altının 2008 yılında olduğu gibi yükselişe geçeceğini söylüyor.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!