Altının Dünyadaki Yeri

Altının Dünyadaki YeriParlak sarı rengi ile değerli madenler arasında vazgeçilmez olan altın, tüm dünya için aynı değer sahiptir. Merkez bankaları egemenlikleri adına rezervlerindeki altın miktarını arttırmaktadır. Milattan Önce 4000 yıllarına dayanan tarihi ile altın, Mısır hükümdarlarının, Azteklerin, İnkaların, kısaca dünyanın bir uzundan diğer ucuna tüm insanların değer verdikleri bir metal olmuştur. Gerek ziynet eşyası olarak gerekse devlet hazinesi olarak büyük öneme sahip olmuştur.

Dünya üzerinde en çok altın Güney Afrika’da üretilmektedir ve dünya üzerinde toplam yılda 2500 tona yakın altın üretimi gerçekleşmektedir. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin altın üretim miktarı 475 tondur ve Amerika altın üretiminde ikinci sırada gelmektedir. Amerika’yı ise Latin Amerika, Avustralya, Kanada, Çin, Endonezya ve Rusya takip etmektedir. Ülkemizde altın kaynaklarının değerlendirilmesine sizin yoktur ve eğer değerlendirilmiş olsaydı, ikinci sırayı Türkiye alırdı.

Altın üretimi konusunda en fakir kıta ise Avrupa kıtasıdır. Yıllık üretilen altın miktarı sadece 25 tondur. Dünya üzerinde altın madenciliği 1970’li yıllarda önem kazanmaya başlamıştır. 1980’li yıllarda ise Amerika, Kanada, Avustralya, Rusya, Endonezya, Çin ve Brezilya gibi ülkeler altın üretim kapasitesinin artmasına destek olmuşlardır. İşlenebilir altın rezervinin 49 bin ton civarında olduğu tahmin edilmektedir ve bu rezervin % 65’i Amerika, Kanada, Avustralya ve Güney Afrika’da bulunmaktadır.

Dünya üzerinde altın üretimi ve altın piyasası araştırmaları için ayrılan para ve çalışmalar arttırılmıştır. Dünya üzerinde altın üretiminin % 54’ü Amerika, Kanada, Avustralya ve Güney Afrika tarafından yapılmaktadır. Türkiye ise bu sıralamalar arasında yer almamaktadır. Türkiye’de sınırlı kaynaklar ile altın üretimi ve araması yapılmaktadır. Tüm bunlara rağmen çok az da olmayan bir altın üretimi söz konusudur.

Son yıllarda ülkeler egemenlikleri adına rezervlerindeki altın miktarını arttırmaktadır ve bu konuda Rusya ilk sırada gelmektedir. Dünya üzerinde altın üretimi ve maden araştırma yapan ülkeler son teknoloji ve gelişmelerden yararlanmaktadır. Bu konuda devletler özel bütçeler ayırmaktadır ve yapılan projeler desteklenmektedir. Dünyada 50 ülkede yıllık 2500 ton civarında altın üretimi gerçekleştirilmektedir ve yeni gelişen teknolojiler ile üretim miktarı arttırılmaya çalışılmaktadır.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Ticareti

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!