Borsa Neden Dalgalanır?

Borsanın içerisinde bulunan bütün yatırım araçlarının fiyatları gün içinde sürekli değişimler göstermektedir. Bu dalgalanmaların oluşmasında rol oynayan birçok sebep vardır. Bu sebepler arz ve talebi etkiler, etkilenen arz ve talepte fiyatlar üzerinde belirleyici olur. Çünkü borsada fiyatlar, içerisinde bulunan katılımcılar sayesinde oluşmaktadır. Söylemek istediğimiz; arzın ve talebin karşılaşmasıyla fiyatlar meydana gelir. Piyasa içerisinde, fiyatlar üzerinde arz ve talep etkili olmasından dolayı bunları etkileyen her olay yatırım araçlarının fiyatlarını da etkilemiş olur. Yani katılımcıların beklentileri piyasayı yönlendirmektedir. Para değerlendirme yollarının arayışından sonra borsada yatırım yapmaya karar veren yatırımcılar, arz ve talebi etkileyen olayların neler olabileceğine bakmalıdır.

Borsa Piyasasının Dalgalanmasına Neden Olan Genel Faktörler

İçerisinde bulunan yatırım araçlarının çeşitliliği, etkilendiği faktör seçeneğini de artırmaktadır. Genel faktörlerden kastımız dünya genelinde ve ülkemizde yaşanan durumlardır. Bu faktörlere borsa endeksleri, kıymetli evrak, döviz ve emtia ile yatırım yaparken dikkat etmek gerekmektedir. En genel haliyle dünya ekonomisinin yönü, fiyatlar üzerinde etkili olmaktadır. Bundan dolayı da gelişmiş ülkelerde yaşanan sosyal ve politik nedenler, ticari ilişkiler, merkez bankası beklentileri gibi nedenler seçenekler arasındadır. Ülkemizdeki politik ve sosyal nedenler yatırımcılar üzerinde etki yaratmaktadır. Bu durumların yanında faiz oranı açıklamaları, enflasyon oranları, işsizlik, mevsimsel durumlar, doğal afetler, istihdam gibi durumlar piyasa katılımcılarını, doğal olarak da yatırım araçları üzerinde fiyat belirlemelerine neden olmaktadır.

Borsa Piyasasında Bulunan Kıymetli Evrakların Şirket Bazından Etkilenme Durumları

Piyasa içerisinde bulunan kıymetli evrakların sahibi olan şirketlerin yaşadığı tüm durumlar, yatırım araçlarının fiyatları üzerinde etkide bulunmaktadır. Şirketlerin yaşadığı finansal sorunlar yatırım araçlarının değerlerinde değişimlere neden olmaktadır. Finansal sorunların yaşanması demek üretim kapasitesinde değişimlerin gerçekleşmesi ve bunun sonucu da hisse senetlerinin fiyatlarının etkilenmesine neden olur. Şirketin içerisinde bulunan çalışanların tutumları da fiyatların değişmesine neden olur. Bu tutumlara örnek olarak grev verilebilir. Şirketin yönetiminde bulunan kişilerinde tutumları, deneyimleri, bilgileri ve politikaları da şirketin gidiş yönünde etkili olur. Bu durumda hisselerin değerlerinde yaşanan değişikliklerin nedenlerindendir.

Şirketin faaliyette bulunduğu sektörün durumu da dalgalanmaların yaşanmasına neden olur. Sektör içinde yaşanan durumlar, arz ve talep miktarları fiyatlarda yaşanan hareketlilik nedenleridir. Bunun yanında şirketin kullandığı hammadde gibi maliyetlerin değişikliği oldukça önemlidir. Şirkette ve sektörde yaşanan tüm durumlar, piyasalarda yaşanan hareketliliğin sebeplerinden olabilir. Bu sebeple de piyasa içerisinde işlemlerini gerçekleştirmek isteyen yatırımcılar bu durumları da dikkate alması gerekmektedir.

Bu faktörlerin araştırılması ve fiyatlar üzerindeki etkisinin araştırılması temel analiz konusuna girmektedir. Oluşan bu durumların fiyatlara olan etkilerini, piyasa içerisinde analiz edebilmeniz için, temel analiz yöntemlerini öğrenmeniz gereklidir. Temel analiz yöntemlerinin yanında teknik analiz yöntemlerini de kullanırsanız eğer piyasalarda yaşanacak dalgalanmaları daha tutarlı tahmin edersiniz. Böylelikle de yatırım işlemlerinizi daha kazançlı yapabilirsiniz. Bu analiz yöntemlerini öğrenmek içinde borsa eğitimlerinizi gerçekleştirirsiniz. Eğitimleriniz sonucunda öğrendiğiniz analiz yöntemlerini tecrübe etmek isterseniz eğer demo hesapları kullanabilirsiniz. Demo hesaplarda, piyasa dalgalanmalarını analiz yöntemleri sayesinde tahmin etmeye çalışırsınız ve analizlerinizde ne kadar başarılı olduğunuzu görebilirsiniz.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!