Dolar Çıkarsa Altın Ne Olur?

Dolar Çıkarsa Altın Ne Olur?Altın ve dolar ilişkisi gram altının hangi fiyata gelmesinde öncü bir göstergedir. Her ikisi de aynı şekilde ivmeli yükseliş gösteremiyor ve biri çok güçlü ise diğeri zayıflama eğilimine girmiştir. Aslında hesaplama mantığını örnek vererek gösterirsek ve birkaç tane de olası senaryo çizersek ikisi arasındaki farklılığı daha net görebilirsiniz.

1 ons altın 31.10 grama sahiptir dolar bazında yer alır. Yani şu anda 1170 dolar ons/dolar ise 31.10 grama bölerek 37.62$ 1 gram fiyatı buluruz. Türk Lirası açısından değerine bakmak için son döviz kurunu da 2.60 olduğunu düşünürsek çarpalım ve 97.81 TL altın gram fiyatını elde ettik. Şimdi asıl merak edilen şudur; dolar ya da altın yükselirse ne olur?

Öncelikle dolar güçlü bir para birimi ve 2014’deki atağına 2015’de de devam etmektedir. Dolar endeksindeki gerileme altın ons fiyatında yükseliş ve paritede gerileme anlamına gelecektir. İsterseniz örneğimizi, altın düşmesi ve dolar çıkması şeklinde örnek vererek oluşturalım. Altın ons rakamı 1000 dolar olduğunu ve doların 2.90’a geldiğini düşünelim. Altın rakamı 93.23 TL olur. Altın 1500 dolar olduğunda parite 2.10 olsaydı gram fiyatı 101 TL olacaktı.

Altına mı, Dolara mı Yatırım Yapmalı? Öğrenmek için Tıklayın!

Varsayımlarımız tamamen örnek usulüdür. Ayrıca altın grafiğinde çok güçlü bir desteğin kırıldığını ve burayı geçemediğini düşünürseniz sonraki desteklerine doğru hamle yapacak ve gerileyecektir. Aynı mantık ile Usd/Try kuru içinde dirençleri hesaplamalı ve paritenin ne yaptığına odaklanmalısınız. 1 aydır geçemediği bir direnci kırması, kanal arasındaki farklılık kadar yükselişin olma ihtimali demektir. Elbette hemen bu seviyelerde hızlıca yükselemez ve dalgalar şeklinde devam edecektir ve ekonomik konjonktürün ne olduğu ve desteklemesi de etkilidir.

Altının Geleceği Ne Olur?

Usd/Try kuru çok yüksek ve hiç görmediği rakamlara ulaşmaya yeni zirvelere gitmeye devam ediyor. Kurdaki bu yükseklik tekrar 2.00’ların altına gerileme ihtimalinin oldukça uzak olduğunu düşünmemize neden oluyor. Ayrıca ABD doları FOMC beyanatları, FED açıklamaları, faiz artırım, ekonomik datalar, TDI gibi veriler ile zaman zaman yükselişlerini artırabilmektedir. Dolar endeksinin de uzun süredir görmediği bölgelere tekrar gelmesi hayli ilginç gelişmelere sebep oluyor.

Kurdaki yükseliş şimdilik devam edecek gibi gözüküyor ve altın için “altın günler” pek yakın gibi gözükmüyor. Ne zaman dolar kan kaybetmeye başlar ve Euro’daki toparlanma görülmeye başlarsa o zaman işin rengi değişmeye başlar. Kurdaki yükseliş devam edecek ve altındaki gerileme süreci hızlı toparlanmalara bırakacak olursa gram altında yeni seviyeler görebiliriz. Örneğin, Kur 3.00-4.00 aralığında olduğunu düşünün altın geriliyor yani 800 dolar civarında olduğunu düşünün.

Kur zaten yüksek ve 3.00’ı kırmayacak şekilde tutunabilir ve altın ons rakamı güzel bir yükseliş yaparsa gram altın/TL piyasasında inanılmaz rakamlar görebiliriz. Elbette ekonomik veriler sürekli değişir ve ekonomistlerin yorumları değerlidir, takip edilmesi gerekli.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!