FED Sonrası Altın Fiyatları Düştü

FED Sonrası Altın Fiyatları DüştüAmerikan Merkez Bankası’nın dün biten FED Açık Komite Toplantıları öncesinden endişeler ile düşüş gösteren altın fiyatları, toplantı bitiminde teşvikler ile ilgili spekülasyonların güç bulması nedeniyle düşüşünü sürdürdü. FED teşviklerin azaltılacağını işaret ediyor ve ABD ekonomisinden toparlanma sinyallerinin alındığına dikkatleri çekiyor.

FED Başkanı Ben S. Bernanke ABD ekonomisinin iyileşmesi adına her ay yaptığı 85 milyar dolarlık tahvil alımını ekonomide sürdürülebilir iyileşme adına Ekim ayında 65 milyar dolar indirebileceği sinyalini Kongre’de yaptığı konuşmasında vermişti. Bu hafta düzenlenen FED Açık Komite Toplantıları (FOMC) piyasalar ve yatırımcılar tarafından dikkatle takip ediliyordu. Toplantıdan teşvik alımlarının ne zaman sonlandırılacağı ile ilgili sinyallerin verilmesi beklentileri altın dahil diğer yatırım araçları üzerinde de etkili olmuştu.

Toplantılar sonucunda teşviklerin azaltılacağı spekülasyonunun güç bulması ile altın fiyatları düşüşünü 4. güne taşımış oldu. Spot altın % 0,9 oranında düşüş gerçekleştirerek 1,339.55 dolar seviyesine indi. Altın ons fiyatında bu seviye 20 Mayıs tarihinden bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi. Daha sonra toparlanan altın ons fiyatı 1,347.43 dolar seviyesinden işlem gördü. Altın eğer bugünde düşüş göstermeye devam ederse son 1 ayın en uzun süreli düşüş dönemini yaşamış olacak.

Altın fiyatlarında yaşanan düşüşler exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları üzerinde de olumsuz etkiler yaratmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu olan SPDR Gold Trust altın varlıkları dün 1,000 tonun altına düştü. FED açıklamaları sonrasında gerçekleşen bu düşüş 4 yıldır ilk kez görülen en düşük seviye olarak kaydedildi.

SPDR Gold Trust altın varlıkları 2013 yılında 351.3 ton ile % 26 oranında düşüş gerçekleştirerek 999.56 ton seviyesine düştü. 2009 yılı Şubat ayından bu yana görülen en düşük seviyeyi işaret eden altın varlıkları, 2012 yılı Aralık ayında da 1,353.35 ton ile rekor bir seviyeye ulaşmıştı.

FED Başkanı Bernanke’nin 2013 yılının başından bu yana ABD ekonomisinde görülen iyileşme belirtileri nedeniyle her ay alınan 85 milyar dolar değerinde Hazine tahvili ve mortgage destekli tahvilleri, ekonomide “sürdürülebilir iyileşme” sağlanması halinde Ekim ayında 65 milyar dolara indireceği spekülasyonları altın fiyatlarında % 18 oranında düşüş gerçekleştirdi.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!