Gram Altın Fiyatları 2016 Sonunda Ne Olur?

Gram Altın Fiyatları 2016 Sonunda Ne Olur?Altın cephesinde sular durulmuyor. FED’in faiz artırım politikaları ve ABD’nin büyük ses getiren 58. Başkanlık seçimleri ile altın fiyatlarında sert hareketler kaydedildi. Donald Trump, ABD’nin 45. Başkanı olurken, yaşattığı şok etkisi nedeniyle altın önce ani yükseldi, sonra da sert düştü. Trump’un başkanlığı kazandığı ile ilgili ilk haberler sonrasında altın fiyatları aynı gün içerisinde % 4,8 oranında yükseldi. Daha sonra ise tüm kazançlarını geri verdi ve % 5,9 oranında düşerek, son 3 yılın en düşük seviyelerini kaydetti.

Gram altın fiyatları, Türk lirasında yaşanan değişikliklere göre fiyatlanmaktadır. Bu nedenle altın ons fiyatında görülen değişimlerle paralel hareket etmediğini görebilirsiniz. Geride bıraktığımız ABD seçimlerinin etkileri ise hem ons hem de gram bazında altın fiyatlarını etkiledi. Çünkü doların durdurulamaz yükselişi karşısında Türk lirası eridi. Ayrıca yurt içinde yaşananlar ve başkanlık sistemi tartışmaları, Türk lirasının değer kaybetmesine neden oldu. Bu neden altının gram fiyatında da sert düşüşler yaşandı. Canlı gram altın fiyatları tablolarına göz atıldığı zaman ani iniş ve çıkışlar net bir şekilde görülmektedir.

Altın fiyatlarının 2016 yılını nasıl sonlandıracağı ise büyük bir merak konusu. Çünkü FED’in Aralık ayında gerçekleştireceği son toplantısında faiz artırım kararı alma ihtimali % 90 seviyelerinin üzerini gördü. FED’in faizleri artırmasıyla birlikte altının cazibesini bir kere daha yitireceği düşünülüyor. Buna bağlı olarak yaşanacak düşüşlerin, hangi boyutta gerçekleşeceği ise merak ediliyor. Bazı uzmanlara göre altın, FED’in faiz artırımını yeteri kadar fiyatlandırdı ve bu nedenle büyük bir etki görülmeyecek. Ama bazı uzmanlar daha kötümser düşünüyor ve altında sert düşüşlerin görüleceğini dile getiriyor.

Küresel piyasalarda altın ons fiyatlarında görülen değişimlerin, gram bazında da hissedilmesi bekleniyor. Bunun nedeni, FED’in faiz artırımına bağlı olarak yükselişe geçecek olan dolar karşısında Türk lirasının değer kaybedecek olmasıdır. Altın fiyatlarında gerçekleşmesi muhtemel olan düşüşler nedeniyle 2016 yılının düşük seviyelerden sonlandırılması bekleniyor. Bazı uzmanlar, altın fiyatlarının gelecek yıl çok daha iyi performans göstermesini bekliyor. Buna karşın FED’in gelecek yıl 2 veya 3 faiz artışı gerçekleştirmesi de mümkün görünüyor. 2016 yılında faiz artırım kararının ne zaman geleceği merakla beklendiği gibi gelecek yıl nasıl bir politika izleneceği de merak ediliyor.

ABD’nin yeni başkanı olan Donald Trump’un ekonomiyi destekleyici sözleri de altın fiyatlarının düşüşünde büyük bir etki yaratmıştı. 2017 yılında göreve geçecek olan Donald Trump’un nasıl bir ekonomi yönetimi ile hareket edeceği ve hangi politikaları sürdüreceği de altın açısında oldukça önemli. Tüm bunlara ek olarak küresel ekonomideki büyüme endişeleri ve jeopolitik riskler de altının gelecek yılki seyrini belirleyecek önemli faktörler.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!