Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası Nedir?

Kıymetli Madenler Piyasası Nedir?Kıymetli madenler birikimlerin değerlendirilmesi için en çok tercih edilen enstrümanlardan biridir. Altın, gümüş, platin gibi ürünler kıymetli madenler grubunda yer almaktadır. Biliyorsunuz ki fiziki yatırımlardaki güvensizlik nedeni ve internetin hayatımızda büyük bir yer kaplamasıyla yatırım işlemleri fiziki olmayan şekilde yürütülmeye başlanmıştır. İlk olarak bu işlemler borsa piyasası aracılığıyla yapılmıştır. Ardından bankalar, forex ve VİOP piyasası ile alternatif yolları türetilmiştir.

Eski adı ile İMKB olarak anılan piyasa, günümüzde Borsa İstanbul adıyla faaliyettedir. Biliyorsunuz ki işlem hacminin yükselmesiyle birlikte her ürün kendi özel borsasında işlem görmeye başlamıştır. İMKB zamanında Altın Borsası aracılığıyla yatırımlar yürütülürken, artık işlemler “Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası” adı altında yürütülmektedir. Bu kapsamda piyasa kendi içinde alt dallara ayrılmaktadır. Beklentilerinizi hangisinin karşılayacağını düşünüyorsanız o piyasayı tercih etmelisiniz. Böylece hedeflediğiniz miktarlara, mantığınıza uyan piyasa sayesinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Şimdi, Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası nedir, işlemler nasıl yapılır gelin hep birlikte bakalım.

Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası Nedir?

Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası Nedir?Piyasanın gelişimine bakacak olursak 1993 yılına kadar geriye gitmemiz gerekir. Biliyorsunuz ki 1993 yılında Türk Parası Koruma hakkında değişiklikler yapılmıştır ve altın fiyatlarının belirlenmesi; ithalatı – ihracatı serbestleştirilmiştir. Liberalleşme yönünde atılan bu adımla ithalat ve ihracata kolaylıklar getirilmiştir. Bu kararlar aynı zamanda İstanbul Altın Borsası kuruluşunu da ilgilendirmektedir. Çünkü getirilen düzenlemeler ile
İstanbul Altın Borsası 1995’de faaliyete geçmiştir. Altın borsası hakkında daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın.

Finans ve ekonomik yöndeki büyümeler sonucunda faaliyete geçen İstanbul Altın Borsası (İAB) likiditeyi belirlemek amacıyla kurulmuştur. Sadece altın değil bütün kıymetli madenlerin değerini belirlemek amacıyla kurulan borsa, tüzel kişiliklerin sonlandırılmasıyla İAB’nin adı Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası adıyla yürütülmeye başlamıştır. Organize olan piyasa, SPK’nın düzenlemelerine ve denetimine tabidir. Bu sayede tüm işlemler güvenilir ve şeffaf şekilde gerçekleştirilmektedir.

Borsa İstanbul’un alt unsurlarında yer alan kıymetli madenler ve taşlar piyasasında belirli standart ve standart dışı alım – satımı yapılan ürünlere yatırım yapabilirsiniz. Spot piyasada işlem yapabileceğiniz gibi ödünç ve sertifikalı alım – satımda bulunmanız mümkündür. Önemli olan piyasalara giriş yapmadan önce gerekli bilgileri öğrenmenizdir. Bunların hepsini eğitimler sayesinde öğrenebilirsiniz. Teorik bilgilerin yanı sıra deneyim de kazanabilirsiniz. Bunun için sanal borsa oyunlarını veya deneme hesaplarını kullanmanızı öneririz. Bu uygulamalar sayesinde paranızı riske atmadan borsa deneyimi yaşayabilirsiniz. Alım – satım mantığı hakkında bilgiler edinerek, deneme yanılmalarınız sonucunda kar getirecek stratejiler geliştirebilirsiniz.

Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nda İşlemler Nasıl Yapılır?

Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nda İşlemler Nasıl Yapılır?Standart, standart dışı ve cevherlerde üretim olmak koşuluyla Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası adı altında işlemlerinizi yürütebilirsiniz. Altın, gümüş, paladyum ve platin olmak üzere aynı veya T+90 gün valörlü olarak işlemlerinizi yürütebilirsiniz. Ödünç işlemlerinde kıymetli madenlere belli bir vade aralığında yatırım yaparsınız. Ödünç oranına ve vade süresine göre bu işlemlerde değişiklik görülmesi mümkündür. Sertifikalı işlemlerde ise ödünç piyasasında yapılan alım satımlar dikkate alınır. Bu nedenle hangi alt piyasada yatırımlarınızı gerçekleştirecekseniz eğitimlere katılarak teorik bilgilerinizi artırmalısınız. (Altın fiyatları neden düşer ve yükselir bilgi almak için tıklayın.)

Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nda işlem yapmak istiyorsanız borsa yatırımlarında aracı kurumu olan kurum seçiminde bulunmalısınız. Önemli olan konu kurumun yasal olmasına dikkat etmenizdir. Yasal olan kurumu seçerek yatırımlarınızı güven içinde yürütebilirsiniz. Bunun için aracı kurumu seçtikten sonra yatırım hesabı açtırmak istediğinizi belirtmelisiniz. İster online isterseniz de kurumun şubesine giderek yatırım hesabı açtırabilirsiniz. Gerekli belgeler genellikle nüfus cüzdanında yer alan bilgiler ve ikametgah adresini olduğu için bu belgelerin fotokopisini çektirmelisiniz. Kuruma istenen evrakları eksiksiz olarak iletmelisiniz. Böylelikle hesabınız kısa süre içinde aktif hale getirilir.

Yatırım hesabınızı açtırmanızla birlikte gerek altın gerek gümüş gerekse de diğer kıymetli madenleri alıp satabilirsiniz. Mühim olan doğru zamanda kazanç sağlayacak işlemleri gerçekleştirebilmenizdir. Bunun için belli bir bilgi birikimine ve deneyimine sahip olmanız gerekir. Başarılı borsacılar gibi işlemlerinizi beklentilerinize göre yönetebilmeniz için bilgilerinizin ve deneyimlerinizin seviyesini artırmalısınız. Bunun için aracı kurumların eğitimleri birebirdir. Gerek alım satımlarda dikkat edilmesi gereken püf noktaları gerekse de yatırım enstrümanlarının değerindeki değişmeleri tahmin etmeye yarayan unsurlar hakkında bütün konuları eğitimler sayesinde öğrenebilirsiniz. Böylece yatırımlarınızı hedeflerinize yönelik yürütebilirsiniz.

Sonuç olarak, altın, gümüş gibi kıymetli madenler grubunda yer alan emtialara özel ürün borsası aracılığıyla yatırım yapabilirsiniz. Bunun için yatırım hesabı açtırmanız ve aracı kurumu seçmeniz gerekir. Gerekli prosedürleri hallettikten sonra hesabınız aktif edilir. Dilediğiniz büyüklükte para yatırarak, işlemlerinizi yürütmeye başlayabilirsiniz. Online platformlar aracılığıyla verdiğiniz emirler ile alım – satımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Doğru fiyat varsayımlarınız sonucunda yüksek miktarda getiriler elde edebilirsiniz.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın İşlemleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!