Külçe Altın Yatırımı Yapılır Mı?

Külçe Altın Yatırımı Yapılır Mı?Külçe altın, genellikle birer kilogramlık kalıp altından oluşur. İçerisindeki altının saflık derecesine göre ağırlığı artabilir. Örneğin 24 ayar külçe altın, aynı hacimdeki 18 ayardan daha ağır gelecektir. Bununla birlikte 500 gramlık, 250 gramlık ve 100 gramlık olan külçe çeşitleri de kuyumcularda bulunabilir. Özgül ağırlığı sebebiyle civa dolu kaba bırakıldığında saf altın dibe çökecektir.

Külçe Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Son yıllarda özellikle ülkemizde Merkez Bankası ve Kuyumcular Odası’nın ortak kararları doğrultusunda piyasadaki altın miktarını arttırmak amacıyla bankalara altın ile ilgili yatırımlara destek verme kararları ve yatırımcıyı da bu doğrultuda teşvik etme kararları alındı. Yeni teşvik kampanyaları sayesinde eskiye oranla daha karlı yatırımlar yapılması planlanırken, diğer yandan piyasadaki altın miktarı yüksek tutulmaya çalışılıyor. Yani bu kurumlar yatırımcıların yastık altındaki altınlarını bankalarda çalıştırabilmeleri için bankaların yeni kampanyalar düzenlemesini istiyor. Bu açıdan baktığımızda altına yatırım yapmak için çok uygun zamanlardayız diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Altın Almak için Hangi Yol Seçilmeli?

Evinizde kendi imkanlarınızla saklamaya çalıştığınız altının çalınma riski çok yüksektir. Bu yüzden yastık altı altınlarını değerlendirme yollarını araştırmalısınız. Bankalar ise bu altınlarınızı onlara teslim etmeniz halinde hem onları emniyetli bir şekilde korumaktadırlar, hem de altınlarınızı çalıştırarak elde ettikleri kara sizleri de ortak etmektedirler. Bu bakımdan altınların evde yastık altında durması tamamen boş boş durması anlamına geliyor. Yani artık eski usulden vazgeçip, girişimci yanınızla hareket etmenizin zamanı geldi diyebiliriz.

En kaba düşünceyle altın yatırımı şu şekilde yapılır; öncelikle elinizde bir miktar birikmişiniz var ve altın satın almak istiyorsunuz diyelim. İlk başta hangi bankanın size hangi vadede ne kadar getiri sağlayacağını araştırmalısınız ve böylece kendinize bir banka belirlemelisiniz. Daha sonrasında birikiminizle almak istediğiniz altının fiyatının en düşük olduğu zamanı beklemeniz gerekir ki kazancınız daha fazla olsun. Uzun analizler sonunda yatırım yapmak istediğiniz altınlarınızı satın aldınız diyelim. Daha sonra isterseniz direkt olarak kuyumcudan çıktıktan sonra dahi bankanıza gidip altınlarınızı orada size sunulan kasaya yerleştirebilirsiniz. Hatta bazı bankaların vadeli fonları sayesinde vade gününüz geldiğinde bu altınlarınızın üstüne ilaveler yapabilir, -anlaşmanıza göre eğer varsa- faiz getirisini inceleyebilir, ya da ihtiyaç durumunda altınlarınızı çekebilirsiniz.

Külçe Altın mı, Yoksa Döviz mi?

Kuşkusuz yatırım yapmak isteyen herkesin aklında bu soru vardır. Paramı altına mı çevirmeliyim, yoksa döviz mi satın almalıyım? Bunun karşılaştırmasını yapmak için ilk önce günümüzdeki döviz kurlarına ve altın fiyatlarına bakmakta fayda var. Hatta elinize kağıt kalem ve hesap makinenizi alıp, bir matematik sorusu çözermiş gibi başlangıçtaki paranızın her iki yatırımla da yıl sonunda ne kadar getirisi olabileceğini, hangi yatırımın daha riskli olduğunu, hangi yatırımda kısa vadede daha fazla kazanabileceğinizi grafiklerle ve şemalarla belirleyebilirsiniz. Altın işlemlerinde nelere dikkat edilmeli buradan detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Bunları yapamıyorsanız, bankanızdaki danışmanlık servisiyle konuşup, oradaki insanların da tecrübe ve tavsiyelerinden yararlanabilirsiniz.

Külçe Altın Yatırımının Dezavantajları

Külçe altın yatırımındaki olumsuzluklar nelerdir? Bu olumsuzluklardan birincisi kuyumcu ya da bankaların size altın satarken uyguladıkları birim fiyatı ile sizden altın alımı yaparken uyguladıkları birim fiyatlarının farklı olmasıdır. Forex yaparken olduğu gibi burada da buna spread denir. Bankalar çeşitli dosya masraflarını yatırımcılardan almadıklarının reklamlarını yaparken spread farkının ne kadar fazla olduğundan bahsetmezler. Külçe altına yatırım yapacaksanız tercih ettiğiniz kurumun spread fiyatlarını, faiz oranlarını, anlaşma şartlarını çok iyi okumanız gerekir.

Başka bir olumsuzluk ise altınınızın eskimesi diye tabir edebileceğimiz, bazı altın tiplerinin artık yeni üretimlerinin çıkmasıyla elinizde kalan eskilerinin daha düşük fiyatlardan işlem görmesi olayıdır. Örnek verecek olursak eski çeyrek altınlar, yeni çeyrek altınlardan daha ucuza işlem görürler ve yeni üretimleri piyasada bulunmamaktadır. Ancak yeni tip çeyrek altınların hem alış hem de satış fiyatları eskilerden fazladır. Aradaki fark ise eski tip çeyrek altın sahiplerine zarar olarak yansımaktadır.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Ticareti

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!