TCMB Politika Faizi Kararı Sonrası Altın Fiyatları Düşüş Kaydetti

TCMB Politika Faizi Kararı Sonrası Altın Fiyatları Düşüş KaydettiEylül ayının en çok merak edilen sonuçlarından birisi TCMB’nin Para Politika Kurulu toplantısında ne gibi bir karar alacağıydı. Politika faizinin artırıldığı toplantı sonrasında altın fiyatları düşüşe geçti. Gram altının, dolar kuru ile benzer grafiği çizmesi ise alım fırsatı olarak yorumlandı.

Gram altın fiyatı güne 246,02 liradan başladıktan sonra uzunca bir süre yatay seyretti. Ardından TSİ 12:40 sularında 254,20 liraya kadar yükseldi. 14:00 itibariyle açıklanan PPK toplantısı sonucu sonrasında ise hızlı bir düşüş kaydetti. Öyle ki; saat 13:55’te 249,52 liradan alıcı bulurken, 14:00’te 233,17 liradan satıldı. Bu hızlı düşüş gram altın almak isteyen yatırımcının iştahını kabarttı.

Dolar kuruyla birlikte hareket eden gram altın, dün 243 lirayı test ettikten sonra bir önceki kapanışa göre yüzde 0,67 oranında değer kaybıyla 246 liradan kapanış yaptı. Bugün ise aynı seviyeden açılışı yaptıktan sonra 255 liraya yaklaşmıştı. Faiz kararının ardından hızlı bir düşüş kaydetti. Yüzde 2,2853 oranında eksi yönde seyreden gram altın, 240 liradan alıcı buluyor.

Kapalıçarşı’daki diğer altın fiyatlarına baktığımız zaman; çeyrek altının 404 liradan alıcı bulduğunu görüyoruz. Cumhuriyet altını 1645 liradan, 14 ayar bileziğin gramı ise 137,18 liradan işlem görüyor. Ata lira 1626,87 liraya yükselirken, beşi bir yerde 7821,48 liradan satılıyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 13 Eylül tarihli Para Politikası Kurulu toplantısında faiz kararı alıp almayacağı fazlasıyla merak ediliyordu. Toplantıda faizlerin 400 – 500 baz puan artırılması bekleniyordu. Ama dolar kurunda etki yaratabilmesi için piyasa tahminin önünde giden bir karar olması gerektiği söyleniyordu.

TCMB PPK toplantısında 625 baz puan faiz artırımı yaptı ve politika faizini yüzde 17,75’ten yüzde 24’e yükseltti. Toplantı öncesinde TESK Genel Kurul toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faizlerin yüksek olduğunu yine dile getirdi ve TCMB’ye enflasyon konusunda suçlamıştı. Bu söylemler ile dolar kuru 6,55 liraya hızlı bir çıkış gerçekleştirdi.

Faiz kararı açıklaması beklenen diğer 2 merkez bankası ise Avrupa ve İngiltere’ydi. Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarında değişikliğe gitmedi ve politika faizini sıfırda, mevduat faizini yüzde -0,40’ta bıraktı. Marjinal fonlama faizini ise yüzde 0,25 oranında tuttu. İngiltere Merkez Bankası da politika faizinde değişikliğe gitmedi ve yüzde 0,750 seviyesinde sabit bıraktı.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın İşlemleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!