Vadeli Altın Kontratları

Vadeli Altın KontratlarıDünya üzerinde New York Comex, Chicago Mercantile Exchange (CME) ve Chicago Board of Trade (CBOT) tarafından yatırım piyasalarına dahil edilen altın kontratları 1974 yılının sonunda popülerlik kazanmıştır. Spot altın alım – satım işlemlerinin yapıldığı global piyasalara altın kontratlarının da eklenmesi ile işlem hacmi arttırılmıştır.

Altın fiyatlarının 1980’li yıllarda durgun seyri yüzünden altın kontratları popülerliğini yitirmiştir. Daha sonradan 80’li yılların sonuna doğru altında görülen hızlı yükselişler altın kontratlarının değerini geri vermiştir. Vadeli işlemlerin spot piyasalardan farkı; ani değişikliklerin spot piyasalarda yaşanmasından dolayı beklenmedik fiyat hareketleri ile karşılaşıldığından riskin fazla olmasıdır. Spot piyasaların bu risklerinden uzak durmak isteyen yatırımcı ve spekülatörler, vadeli işlemler yapmaya başlamıştır. 80’li yılların sonunda öncelikli olarak Amerika’da yoğun bir şekilde altın kontratlarının görülmesinin ardından Asya piyasalarında da vadeli altın kontratları ile işlemler yapılmaya başlanmıştır.

Altın piyasası üzerinde vadeli altın kontratlarının belirgin bir etkisi söz konusu olmuştur. Altın piyasası katılımcılarından olan üretici, tüketici, yatırımcı ve spekülatörler spot piyasalarda işlem yapmak yerine vadeli işlemleri tercih etmeye başlamışlardır. Vadeli altın işlemlerinin tercih nedeni ise; altın fiyatlarında yaşanan kısa ve uzun vadeli olarak düşeceği, yükseleceği üzerine yorum yapan spekülatörler fiziki altın alımı yapılmayan vadeli işlemler piyasasında kolay bir şekilde altın işlemleri gerçekleştirmektedir.

Vadeli altın kontratları ile işlem gerçekleştirmek ayrıca hedging işlemi yapan kişiler tarafından da tercih edilmektedir. Hedging işlemi yapmak demek, gelecekteki fiyat artışlarından korunmak amacı ile ileride bir tarihe mal alan altın kullanıcıları ile gelecekteki fiyat düşüşlerinden korunmak amacıyla ileride bir tarihe mal satan üreticilerin yaptıkları ticari işlemdir. Kısaca korunma temeline dayalıdır ve spot piyasaların içerdiği riski minimize etmek için hedging işlemi yapan kişiler vadeli altın kontratları ile işlem yapmayı tercih etmektedir.

Vadeli altın işlemlerinin özellikleri ise; bedeli ileri bir tarihte ödenmek üzere yapılan alım – satım işlemlerine vadeli işlemler denilmektedir. Vadeli işlemlerin yapıldığı piyasalara vadeli piyasa denilmektedir ve işlem gerçekleştirilen yatırım aracına göre çeşitli adlar alabilmektedir. Vadeli piyasalarda alıcı ve satıcılar düzenlenmiş olan kontratlar ile belirli bir miktarda özel malı ve bu malın tutarını nakde ileriki bir tarihte çevirebilirler.

Forex piyasası benzeri altın kontratları ile uzun veya kısa vadeli işlemlere fiziki alım gerçekleştirmeden girilebilir. Altın vadeli işlem sözleşmeleri ise; belirli bir vadede, önceden belirlenen fiyat, miktar ve saflıktaki altının alım – satım yükümlülüğünün verildiği sözleşmelerdir. Bu sözleşmeler borsa piyasasında işlem görmektedir ve sözleşmeler fiyat, sözleşmede geçen altının vadeli fiyatı gibi kavramları içermektedir. Yatırımcıların vadeli altın işlemlerinden elde ettikleri kar ve zarar ise, altının vadeli fiyatları üzerinden hesaplanmaktadır.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın İşlemleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!