Ziynet ve Ata Altın Yatırımı Yapmak Mantıklı mı?

Ziynet ve Ata Altın Yatırımı Yapmak Mantıklı mı?Cumhuriyet altınının iki farklı türü bulunmaktadır. Bu türler kendi aralarında 5’e ayrılır ve toplamda 10 farklı Cumhuriyet altını türü ortaya çıkar. İşte bu türler arasında en çok adı geçenler; ziynet ve ata altınlardır. Aynı zamanda yatırım amacıyla en çok tercih edilen altın türleri arasında yer alırlar. Hem ziynet hem de ata altın yatırımı yapmak eski bir alışkanlık olsa bile günümüzde tasarruf amaçlı hala tercih edilmektedirler.

Yatırım amacıyla ziynet ve ata altını tercih etmenin ne kadar mantıklı olduğu merak edilmektedir. Çünkü günümüzde hem yatırım şekilleri hem de altın seçeneği olarak alternatifler artmıştır. Çoğu kişi elindeki altınları bankalara getirerek, altın hesabı açtırmıştır. Artan hırsızlık vakaları nedeniyle böyle bir yol izlemenin daha güvenli olduğu düşünülmüştür. Evde saklamaktansa bankada bir altın hesabı açtırmanın çok daha mantıklı olduğu da bir gerçektir.

Genç neslin birçoğu ise fiziki olmayan altın yatırımlarını tercih etmeye başlamıştır. Bu şekilde eski tip yatırım yöntemleri geride kalmaya başlamıştır. Forex, borsa ve VİOP gibi piyasalarda altına farklı şekillerde yatırım yapılmaktadır. Altına hangi şekillerde yatırım yapıldığını buradan öğrenebilirsiniz. Genel olarak gram ve ons fiyatları üzerinden gerçekleştirilen bu işlemler, biraz daha fazla ekonomi bilgisi gerektirse de banka gibi yöntemlere göre daha iyi sonuçlar sunmaktadır.

Peki, tüm bunlara rağmen ziynet ve ata altın yatırımı yapmak mantıklı mıdır?

Önce ata ve ziynet altını tanımak isteyenler için küçük bir açıklama yapalım. Ardından yatırım için mantıklı olup olmadıkları konusuna geçebiliriz. İkisi de Cumhuriyet altını türü olarak tanımlanmaktadır. Cumhuriyet altını, TBMM kararı ile standartları belirlenmiş, para yerine geçebilen ve Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden bir türdür. Sadece Darphane tarafından basılır ve 22 ayar altından üretilir. Sikke ve ziynet olarak ikiye ayrılan Cumhuriyet altınlarının her iki grubunda da; beşlik, iki buçukluk, birlik, yarımlık ve çeyreklik olmak üzere 5’er çeşit bulunur.

Kenarları düz tırtıklı olan Cumhuriyet sikke altınlarının, 7,216 gramlık birlik sikkeleri halk arasında Ata Lira olarak bilinmektedir. Kenarları eğik tırtıklı olan Cumhuriyet ziynet altınları ise sikkelere göre daha büyük olmasına karşın daha ince ve hafiftirler. Aralarında önemli farklılıklar bulunduğu gibi fiyatları da birbirinden farklıdır.

Ata altın fiyatları incelendiği zaman 1000 liranın üstünde olduğu görülmektedir. Aynı zamanda alış satış arası farkın da 20 liradan daha fazla olduğu gözlenmektedir. Bu fark doğrudan zarar olarak düşünüldüğü zaman pek mantıklı bir yatırım olmadığı anlaşılacaktır. Çünkü gram altının alış ve satış fiyatları arasındaki fark genellikle 1 lira bile değildir. Amacınız yatırım yapıp kar etmek olduğu için gram altın daha mantıklı görünüyor değil mi?

Aynı şekilde ziynet altın fiyatları incelendiği zaman yine 1000 liranın üzerinde yüksek bir fiyat görüyoruz. Alış – satış arası farkın ise diğer türde olduğu gibi 20 lira civarında olduğu gözlemleniyor. Doğal olarak aynı mantıkla hareket ederek, gram altını tercih etmenin daha doğru olduğu anlaşılabilir. Üstelik ata ve ziynet altınlarda işçilik maliyeti söz konusu olmamasına rağmen alış – satış arasında yüksek bir fark görülmektedir.

Eğer ki amacınız birikimlerinizi altın gibi güvenli bir yatırım aracı ile değerlendirip, kar etmek ise gram ve ons bazında yatırım yapmanın çok daha mantıklı olduğunu kabul etmelisiniz. Eski alışkanlıklarınızdan vazgeçerek günümüz yatırım yöntemlerini tercih ederek, daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın İşlemleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Borsası
Altın Borsasını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!